Açık Şömineler İçin Cam Kapak Sistemi - Yanar Şömine

Açık Şömineler İçin Cam Kapak Sistemi

Açık Şömineler İçin Cam Kapak Sistemi

Açık Şömineler İçin Cam Kapak Sistemi

Şöminede yakılacak ateşin kontrol altında tutulması ve dengeli bir yanma sağlanabilmesi gerekir. Bu işlemin sağlıklı yapılabilmesi içeriye girecek havanın yeterli kadar olması gereklidir. Açık şömineler için sağlanan cam kapak sistemi hem ateş közünün sıçramaması hem de yeteri kadar havanın alınabilmesini sağlar. Açık Şömineler için şömine cam kapak sistemi, ateşten kaynaklı is ve dumanın direkt bacadan atılmasını ve içeriye girmemesini sağlar.

Şömine Cam Kapak Sistemi Nasıl Uygulanır?

Şömine cam kapak sistemi için ilk işlem şöminenin sabit kasasının yapılmasıdır. Sabit kasa yapılıp özel buldeks vidalarla monte işlemi gerçekleştirilmelidir. Yapılan sabit kasanın üzerine genellikle sol taraf için menteşeden kilit oluşturulur. Sağ taraf için ise kilitleme için kullanılan mekanizmalı bir kapak yerleştirilir. Açık şömineler için sol taraf menteşe kullanımı nedeni sol elle kapağın açılması, sağ elle odun veya yakılacak maddenin içeriye atılması için kolaylık sağlamaktadır. Tasarlanan sabit kasa için genellikle isteğe bağlı olarak ısıya dayanıklı siyah renge boyanmaktadır. Fakat talebe göre değişiklik gösterebilir. Son işlem olarak şömine sabit kasasının ebatlarında şömine ısısına dayanıklı, termo şoktan etkilenmeyen seramik cam takılır. Yana açılan kapak için lazer kesim uygulanır ve kıvrımları oluşturulur. Şöminenin ürettiği ısıya dayanıklı camın metale direk temasından kaçınılır. Bunun için silikon yardımıyla cam ile metal zemin arasına dolgu uygulanır. Sabit kasa için ise kullanılan özel buldeks vidalar dışarıdan görselliği etkilememesi adına içeriden uygulanır.

Camlı Şömine Kapakları

Cam kapaklar sayesinde ısı cam ve tuğlalar arasında kalarak yüksek ısıyı ortama sağlamaktadır. Farklı şömine kapak sistemleri bulunuyor. Şömine kapakları ısıya dayanıklı birçok farklı malzemeden yapılabilir. Sadece metal klasik görünüm değil aynı zaman da ferforje ve döküm kullanılarak üretimi sağlanan kapaklarda bulunuyor. Şömine kapak fiyatları kullanılan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Şömine kapaklarının kullanımında kullanılan haznenin malzemesi de oldukça önemlidir. Tuğla hazneler, camla beraber ısıyı daha iyi hapsedip, yaymasını sağlamaktadır. Camlı şömine kapakları aynı zamanda şöminenin yanmasını sağlamakta da avantaj sağlar. Gerekli havayı camın yerleştirildiği hava boşluklarından alarak elle temasa gerek kalmadan yanmasına yardımcı olur.

Şömine Kapağı Ürünleri

Şömine Siperliği, Şömine camı ve cam aparatı, maşa takımı ve şömine kanatları şömine kapağı ürünleri için yaygın kullanılan malzemelerdir. Bu ürünler istenilen tarzda ve istenilen boyutlarda bulunabilmektedir. Şöminenin kullanımı ve temizliği için oldukça önemli olan ürünler için kalite gereklidir.