Bahçelievler Şömine - Yanar Şömine

Bahçelievler Şömine

Bahçelievler Şömine

Bahçelievler Şömine

Şömine bulunduğunuz mekânı ısıtmak üzerinde yemek pişirmek amacıyla tasarlanmış olan bir üründür. İçerisinde ateş yakıldığında çıkan dumanın mekânın içerisine dolmaması için düzgün bir şekilde dışarıya atılması gerekmektedir. Günümüzde şömineler bir çok mekanlarda dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Dekoratif Şömine

Dekoratif şömine içerisinde ateş yakılmayan fakat dışarıdan bakıldığında şömine görünmesini sağlamaktadır. Bu yapay şöminelerin içersin de asla ateş yakılmaz fakat mekân için dışarıya ısı vermektedir. Neredeyse elektrikli soba gibi çalışmakta ve bu tarz şöminelerin modelleri epeyce fazladır. Salonunuza veya yatak odanızın hemen yanına koyabilirsiniz. Yapay şömine modelleri ise diğer şöminelere göre daha uygun fiyatları bulunmaktadır. Evinizde şömine koyacak yer yoksa yapay şömine ile gerçekleştirebilirsiniz. Dekoratif şömineyi mekanınıza sadece kalite katması için bile kullanabilirsiniz.

Şömine Nasıl Temizlenir?

Şömine temizleme aslında 2 ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak ateşin içerisinde yandığı hazne ve dış bölümdür. Şöminenin önü açık veya cam gibi maddeler ile kapatılmış olabilmektedir. Şöminenin içerisinde ateş söndüğünde odunların külleri kaldığında bunları el süpürgesi ile güzel bir şekilde süpürebilirsiniz. Şöminenin içerisinde yapışmış külleri kesinlikle su ile temizlemeyiniz elektrik süpürgesi ile temizlemeniz daha sağlıklı olmaktadır.  Şöminenin camı ilerleyen zamanlarda gittikçe iz oluşmaya başlayacaktır. Toz deterjanı az su ilave ederek macun kıvamına gelecek şekilde karıştırmalısınız. Sonra bulaşık süngerinin sert tarafı ile cama sürebilirsiniz. Hafif bir şekilde ovalayarak silebilirsiniz. Sonraki işlem ise ıslak olan camı bir temiz bez ile kurulayın. Şöminenin dışına düşmekte olan külleri elektrik süpürgesi ile temizleyin. Mermer veya diğer dekoratif ürünlerin üzerine düşen külleri elektrik süpürgesi ile almanız en sağlıklı olacaktır.

Şöminenin daha iyi yanması ve daha kaliteli olması için baca temizliğini asla aksatmayın. Fakat baca temizliğini işin profesyonellerine bıraksak daha iyi olacaktır. Şömine bacası temizliğinde işin uzmanından yardım almanız ve bilgilendirilmeniz sağlıklı olabilmektedir.