Balkona Şömine Nasıl Yapılır - Yanar Şömine

Balkona Şömine Nasıl Yapılır?

Balkona Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine; mekanları ısıtmak, bazı yemek türlerini pişirmek gibi amaçlarla ateş yakmak için yer oluşturan ve baca bağlantısı bulunan açıklıklardır.

Şömine yapımı ve tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

  • Yakıtın iyi yanmasını sağlamak
  • Dumanı ve yanmanın etkisiyle ortaya çıkan diğer maddeleri doğru bir şekilde dışarıya atmak
  • Olabilecek en yüksek ısıyı uygun olacak bir şekilde mekana yaymak
  • Çevrede bulunabilecek yanıcı malzemelerden güvenli bir uzaklık sağlamak

Şömine ölçüleri, oranları belirlenirken ve düzenlenmesi yapılırken; doğa kanunlarından, binanın gereksinimlerinden ve mekanik yönetmeliklerin getirdiği koşulların göz önüne alınarak hareket edilmesi gerekmektedir.

Balkon şömineleri yapılırken, tasarıma daha fazla önem verilmektedir. Hem şık hem de oldukça kullanışlı olabilen balkon şömineleri, barbekü yapılmasına da imkan sağlayabilmektedir. Tasarım balkon şöminelerinde, bulunan modern çizgiler tasarımı daha ön plana alıp, görselliğin daha üst sıralarda olmasını sağlamaktadır.

Dekoratif balkon şömineleri, genel olarak taşlı modellerle yapılmaktadır. İki kattan oluşmaktadırlar. Altta bulunan boşluk kısımlarına herhangi bir dekoratif obje konulabilmektedir. Üstte bulunan boşlukta ise; ızgara, mangal, barbekü yapılabilecek alan olarak tasarlanır. Bu tarz dekoratif şöminelerde, baca kısmının bulunması şarttır.

Şömine Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Her şömine ateşi kendi bacasına bağlı olmalıdır. Bacaların enine kesitleriyle, şöminenin büyüklüğü belirli oranlarla birbirlerine uygun olmalıdır. Şömine ve baca yan yana kurulmalıdır.
  • Hava girişi ağzı, dışarıdan, şömine tabanına yapılacak hava girişiyle yandan ya da kenardan düzenlenmelidir.
  • Temel yüzeyi 12 m2 altına sahip olan odalara açık şöminelerin kurulmaması gerekmektedir. Fakat yine de kurulumu yapılırsa; açık olan bacalara, sızdırabilen pencere ve kapılardan dışarıdan gelebilecek yanma havasının ulaşılmasına dikkat edilmelidir.
  • Açık şöminelerin yapı malzemeleri, A1 sınıfı emniyetli ve yanıcı olmayanlardan tercih edilmelidir. Tabanlar, duvarlar, kireçleme yeri ve duvar toplayıcısı; ateş tuğlası ya da ateş levhalarından oluşturulmalıdır. Ayrıca duvar tuğlalarının ya da taşlarının baca yapımına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ateşe dayanıklı beton ya da gri pik döküm denilen yapı malzemesine de yapım aşaması esnasında kullanılabilir. Duvar toplayıcısı 4 mm’lik çelik levhadan, pirinç levhadan veya bakır levhadan yapılmış olabilir.