Beşiktaş Şömine » Şömine Modelleri - Yanar Şömine

Beşiktaş Şömine

Beşiktaş Şömine

Beşiktaş Şömine

Şömine, insanların eski zamanlarda ısınma ve yemek yapmak amacı ile yapıp kullandığı, şimdilerde ise daha çok estetik yapı ve görüntü için kullandığı bir yapıdır. Gelişen teknoloji sayesinde şöminelerin de geliştiği gözlemlenmektedir. Günümüzde olan şömine çeşitleri şunlardır; klasik taş veya tuğla şömineler, elektrikli şömineler, doğalgazlı şömineler, yapay şömineler, bahçe şömineleri, bacasız (etanollü) şömineler vardır. Hem eski tipte hem de modern tipte olan şömineler, uzun zamandır varlıklarını korumaya devam ediyorlar.

Normal şöminelerin aksine, dış alanlarda ve barbekü olarak kullanılan şömine modelleri de vardır. Bu da günümüzde hâlâ ateş üzerinde yemek yapma kültürümüzün devam ettiğini göstermektedir.

Şömine çeşitlerine bakıldığında, hem zahmet gerektiren ancak sonucunun güzel olduğu hem de tamamen zahmetsiz, çok kolay ve rahat kullanabileceğiniz şömine çeşitleri de mevcuttur. Klasik, odun yakılarak kullanılan şömineler, daha zahmetli ve bakım gerektiren bir şömine türüdür. Ancak ısıtma odası sayesinde şöminede yanan ateş ile bu odada ısıyı depolar ve sistem sayesinde diğer odalara da ısının yayılmasını sağlar. Bakım ve emek isteyen odunlu şömineler, rustik tasarımlarda çok kullanılır ve saf şömine kültürünün önemli bir türüdür.

Elektrikli şömineler ise fişe takılarak ve tek tuş ile çalışırlar ve büyük zahmetleri hiç yoktur. Ancak yanan ateş görüntüsü gerçek değildir. Ayrıca uzaktan kumandası sayesinde ateşin görünürdeki seviyesi ve ısının değeri ayarlanabilir.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/avcilar-somine/40 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Doğalgazlı şömineler de tıpkı elektrikli şömineler gibi tek tuş ile çalışırlar. Yakıt olarak doğalgaz veya LPG kullanılır. Doğalgazlı şöminelerin de uzaktan kumandaları mevcuttur ve ısının seviyesini ayarlayabilirsiniz. Aynı şekilde alevlerin görünürdeki seviyesi de ayarlanabilir.

Yapay şömineleri istediğiniz maddeden yapabilirsiniz. İster kartondan ister kontraplaktan yapabilirsiniz. Yapay şöminelerde kesinlikle ateş yakılmaz ve sadece dekor amaçlıdır.

Bahçe şöminelerinin de çeşitleri oldukça fazladır. Özellikle bazı bahçe şömineleri, sahilde yakılan ateşin hissini verir. Ancak farklı, normal olan şöminelerin benzeri olan bahçe şömineleri de mevcuttur.

Bacasız olan, yani etanol kullanılarak çalışan şömineler ise er boyutta olabiliyorlar. İster tek bir köşeye küçük bir şömine ister de kocaman bir salonun ortasında büyük bir etanollü şömine yaptırabilirsiniz. Baca sıkıntısı yoktur ve kullanımı da çok rahattır.