Beyoğlu Şömine » Elektrikli Şömine - Yanar Şömine

Beyoğlu Şömine

Beyoğlu Şömine

Beyoğlu Şömine

Şömineler, günümüz dekorasyon ve iç mimarlık sektörünün yıldız estetik parçasıdır. Çünkü evlerin ısıtma sistemleri sayesinde şömine ile ısınma gibi bir dert yoktur, ancak göze hitap eden ve estetik duran bir nesnedir. Eğer isterseniz bulunduğunuz odayı çok rahat bir şekilde ısıtabilirsiniz.

Ancak ısı odası mevcut olan bir odunlu şömine dışında diğer çeşitteki şömineler sadece bulundukları odayı ısıtabilirler. Isı odası olan bir odunlu şömine, ısıtma sistemi sayesinde evinizi ısıtabilir. Ancak bir elektrikli şömine, bir doğalgazlı şömine evinizi ısıtma kapasitesine sahip değillerdir.

Odunlu şömineler dışında diğer şöminelerde baca yoktur. Odunlu şöminelerin kullanımında hem baca hem de temizlik ve bakım sorunu vardır. Odunlu şömineler her yanmadan önce temizlenmelidir. Diğer şöminelerde ise fişe takmak, uzaktan kumanda ile ayar değiştirmek ve etanol kullanmak vardır.

Çok ama çok eski olan evlere bir bakalım. Neredeyse hepsinde şömine vardır. Çünkü ısıtma yalıtımları, sobalar ve doğalgazın olmadığı bir zamanda ancak ateş ile iş görülebilirdi. Sonrasında ısı odaları oldu ve tüm evin ısınması sağlandı. Sonralarda ise şömineler dışarılara, bahçelere de yapılmaya başlandı. Bu şöminelerde ise yemek kültüründen gelen o dürtü ile yemek pişirme ve ısıtma işlemleri yapılıyordu. Şimdilerde bahçelerde yemek yapma görevi şömine barbekülere kalmış durumda.

İstanbul ‘da, Beyoğlu taraflarında olan farklı mekânlar bulunmaktadır. Bunun açıklaması şu şekilde olacak; bu mekânların tanınma unsuru içlerinde şömine olmuş olmasıdır. Pek çok kişi şömine görmek istiyor. Şömine karşısında yemek yiyerek sohbet etmek istiyor. İnsanlar böyle mekânları seviyor, dolayısı ile şömineleri de seviyorlar.

Zahmet istemeden, yalnızca şömine keyfini sürmek isteyen insanlar, elektrikli şömine veya etanollü şömine kullanabilirler. Çünkü baca ve temizlik gibi sıkıntıları yoktur ve çok basit bir şekilde kurulup çalışabilirler. Böylece şömine keyfini sürebilirler.

Odunlu şöminelerin de yanması kolaydır. Sadece bakımı zordur. Şömineyi yakmak için bir tane kuru meşe odununu bacanın ortasına denk gelecek bir şekilde şöminenin içine yerleştirin. Etrafına tahta parçalarını güzelce dizin. Şimdi iki tane de çıraya ihtiyacınız var. Tutuşturmanız gerekecektir.

Bir çırayı tutuşturarak arka taraftan yerleştirin. İkinci çırayı da tutuşturarak ön taraflarda bir yere yerleştirin. Böylece biraz beklemenin sonunda şömineniz yanacaktır. Hatta odunlu şöminelerin yanması müşterilerin hoşuna gittiği için bu mekânlar tercih edilmektedir.