Dekoratif Şömine Yapımı - Yanar Şömine

Dekoratif Şömine Yapımı

Dekoratif Şömine Yapımı

Şömine genelde müstakil evlerde düşünülen estetik bir ayrıntıdır fakat günümüz koşullarında evlerimizde de şömine bulunmasını tercih ederiz. Dekoratif şömineler, evimizin salonunda, oturma odasında olabileceği gibi kış bahçesi diye dizayn ettiğimiz balkonumuzda da bulunabilir. Şömineler genelde ısıtma, barbekü amaçlı kullanılır ama ağırlıklı olarak evimize, bulunduğumuz mekâna estetik görünüm katmasını istiyorsak, dekoratif şömineler tercih edilebilir. Şömineyi dekoratif güzel görüntüsü ile beraber şamdan, mum, heykelcikler gibi estetik eşyaları koyabileceğimiz bir bölüm ya da kitaplık veya bar şeklinde düşünebileceğimiz bir raf şeklinde de değerlendirebiliriz. Dekoratif şömine yapımı ile ev içerisinde belirlediğimiz bir alanda, hayal ettiğimiz şömineli ev sıcaklığını, nostaljisini gerçekleştirip, yaşayabiliriz.

Dekoratif Şömine Nasıl Yapılır?

Tasarladığımız, istediğimiz şömine modeline karar verip yerini belirledikten sonra, ısıya dayanıklı doğal taş, tuğla, seramik, demir maddelerinden üretilen şömineler seçilebilir. Taş kaplama da kullanılabilir, bu taşlar dekoratif taş ya da kültür taşı olarak da adlandırılır. Taş şömineler tuğla şöminelere benzer, dekoratif amaçlı olduğu için ısıya dayanıklı taş kullanılmasına gerek yoktur. Ayrıca taş kaplamalar ses ve ısı yalıtımı sağladığından avantajlıdır. Mermer, granit, demir maddelerinden yapılan dekoratif şömineler de mevcuttur. Genellikle dekoratif bir obje alanı yaratmak için dekoratif şömine yapımı aşamasında şömine iki bölmeli yapılır. Bir bölmesi barbekü ya da ısıtma amaçlı kullanılabilirken, diğer bölmesi kullanışlı, şık görünüm yaratan bir raf olarak değerlendirilebilir.

Dekoratif Şömine Çeşitleri

Dekoratif şömineler evin dekorasyon durumuna göre seçilebilir. Klasik eşyalarla donatılmış bir ev ise klasik, çerçeveli şömineler tercih edilir. Daha modern çizgiler taşıyan bir ev dekorasyonu için şömine düşünülür ise plazma görünümlü kapalı hazneli modeller tercih edilebilir. Ayrıca köşe şömine modelleri de orijinal bir görünüm verecektir. Kullanılış amacı ısıtma, barbekü olarak düşünülse de kullanılan malzemeler ve klasik, modern, rustik dizaynlar ile şömineye estetik, dekoratif özellikler yine kazandırılabilir. Bu modellerin ısı kaynağına göre odun sobalı, elektrikli, doğalgazlı çeşitleri de mevcuttur. Dekoratif şömine yapımı konusunda ev eşyalarının yeri şöminenin yerine karar verirken çok etkili olmamalıdır, nihayetinde şömine her zaman görünümü ile yaşanılan mekâna estetik görünüm verecektir.