Doğalgaz Sobası Nedir - Yanar Şömine

Doğalgaz Sobası Nedir

Doğalgaz Sobası Nedir

Doğalgaz Sobası Nedir

Doğalgaz sobası eskiden evlerimzde kullandığımız gaz sobalara benzemektedir. Farkını soracak olursanız doğalgaz olacaktır. Bulunduğu mekanı ısıtır ve su ısıtması yapmazlar. Genel olarak küçük çaplı mekanları ısıtmak için kullanılmaktadır. Kurulumu ve maliyeti düşüktür çevre kirliliğine ise neredeyse birşey yapmazlar. Diğer ürünlere göre yakıt maliyeti oldukça düşük ve evdeki herkesin kolay bir şekilde kullanacağı bir üründür. Eski hayatımızda olan depolardan odun kömür getirme derd bulunmamakta ve en önemlisi çevre kirliliğini en aza indiren hayatımızı kolaylaştran bir üründür. Doğalgaz şöminesi normal olarak doğalgaz yakıtı ile çalışmaktadır. Kombi ile kıyaslama yapacak olursak kombi hem suyu ısıtacak hemde doğalgaz sobasının kullanımı için ortamı ısıtacaktır. Kombi ile tüm odaları ısıtma imkanı bulunurken sade doğalgaz sobası ile bulunan odayı ısıtabilirsiniz. Fakat doğalgaz sobasının kullanımı kombiye göre daha az maliyetli ve pratiktir. 

Bacalı Doğalgaz Sobası

Odun sobalarına benzeyen bir baca sistemi olan doğalgaz sobasının modelleri ile odaların ısınmasına son derece kolaylık sağlamaktadır. Bunun haricinde ekonamik olduğuda söylenmektedir. Kömür sobasına göre daha az zahmetsiz ve kendi kendini ayarlaması son derece avantajlı olmaktadır.

Bacasız Doğalgaz Sobası

Bacasız doğalgaz sobaları müşterilerin ilgisini oldukça çok çekmektedir. Bunun için en çok tercih edilen ürün olarak piyasada ki yerini korumaktadır. 

Doğalgaz Sobası Nasıl Yakılır?

Doğalgaz sobasının yakımı kolay olmaktadır. Sobanın arkasında bulunan gaz vanasını "on " yönüne getirip açmaktayız. Daha sonrasından doğalgaz sobasında bulunan düğmenin oraya gelemkteyiz. Daha sonrasından elimizi yuvarlağın üzerinde bulunan ateş seçeneğine getirip basılı tuttuktan sonra diğer bir elimiz ilede çakmağa bir kaç sefer basmaktayız. Sonra doğalgaz sobasının camına bakın çakmak yandımı diye. Yandıktan sonra kısa bir süre bekleyiniz düğmeyi hafif hafif bırakıyoruz. Nedeni ise birden bıraktığınızda çakmak sönebilemektedir. Eğer ki çakmak söndüğü zaman biraz daha beklemek zorundasınız. Ve çakmak yanıyor düğmeyi elimizden bıraktıktan sonra kademeli bir şekilde 1 den 7 ye kadar soba yanmaya başlamaktadır. 
İkincisi düğme sert ve basılı seçeneği olmadığı için iki tane seçenek olabilmektedir. Birisi ateş ve diğeri ise sıfırdır. Çakmak düğmesi ise ayrı olmaktadır. Çakmağıda çaktıktan sonra çakmak yanmaya başlamaktadır. Ve elinizi beş saniye kadar beklettikten sonra soba alevlenmeye başlamaktadır.