El Yapımı Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

El Yapımı Şömine Nasıl Yapılır?

El Yapımı Şömine Nasıl Yapılır?

Birçok insanın şömine denilince aklına ağır ağır yanan bir ateş ve sesi, rahatlatıcı, dinlendirici etkisi akla gelmektedir. Son yıllarda evlerin içine kurulan şömineler sıklıkla dekor amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Peki el yapımı şömine nasıl yapılır?  Yeterli malzemelerin toplanmasıyla usta çağırmadan kendi el emeğimiz ile evde şömine yapmak mümkündür.

Eve Şömine Yapımı

Modern yapılarda kullanılan şömineler 3 çeşittir. Bu şömine tarzları; klasik şömine, elektrikli ve doğal gazlı şöminedir. Klasik şömine dışında diğer şömine tarzları dekor amaçlı kullanılmaktadır.

Eve şömine yapımı işlemi için öncelikle hangi tip şömine yapmak istediğimize karar vermek gerekir. Doğal gazlı mı, elektrikli mi yoksa odunlu mu? Kararımızı verdikten sonra şömine yapımına başlayabiliriz.

Eve Şömine Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemelerin alınması ile evde kendimizin de el emeği ile şömine yapmayı başarabiliriz. Şömine yapmaya başlamadan önce biraz araştırma yapmak, doğru ve kaliteli malzemeler almak şömineden çıkacak aksaklıkların önüne geçecektir. Malzeme kalitesinin yüksek olmasını da belirttiğimize göre eve şömine nasıl yapılır sırasıyla anlatmaya başlayalım.

Klasik tip şömine yapmayı düşünüyorsak eğer baca yapılması gerekir ve şömine boyutuna göre baca boyutunun da ayarlanması gerekir. Baca yapımında beton kullanılabileceği gibi genellikle ateş tuğlası tercih edilmektedir. Doğal gazlı ve elektrikli olan şöminelerde farklı baca yapılışları da mümkündür çünkü ortaya çıkacak olan gaz isli olmamaktadır. Klasik tip şöminelerde baca başka soba veya şömine türevleri için kullanılmaz iken doğal gazlı ve elektrikli şöminelerde bacanın ortak kullanımı mümkündür.

Salona Şömine Yapımı

Salona şömine yapımı işleminde görünecek kısmının daha özenli yapılması gerekir. Özellikle modern yapılarda sadece dekor amaçlı kullanılacak olan şöminelerin dizayna uygun şekilde ve sağlam olarak yapılması gerekir. Görünen kısıma ateş kısmı da denilmektedir. Şöminenin yüksekliğinin doğru oranda yapılması gerekir. Çocuk bulunan evlerde şöminenin daha yüksek konumlandırılması mantıklı bir yol olacaktır. Pim dökümü ve ateş tuğlası ile şöminenin şekli verilmelidir.

Ateş tuğlası kullanımı ile iç ve dış dizayn gerçekleştirilebilir. Görünecek alanı ateşe dayanıklı kaplama kullanarak dış kısımlarda süslemeler yapılabilir. İç kısımların kaplama yerine sadece beton ile kaplanması daha hoş görüntü oluşturacaktır.