El Yapımı Şömineler - Yanar Şömine

El Yapımı Şömineler

El Yapımı Şömineler

El yapımı şömineler, belirli bir tasarımda olan seri üretim gibi yapılan şöminelerin aksine, şöminecilerin müşterilerine özel olarak, tasarımını müşterinin istediği gibi yaptığı ve özel boyutlandırmalar kullandığı şöminelerdir. Isıtma kapasitesi istenildiği gibi yapılır. El yapımı şömineler, müşterilerimizin evlerine göre hem yakışacak hem de ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak özel bir yapıdır. İnternet sitelerinden araştırma yaptığınız, ürünleri incelediğiniz o şömineler standart ise sizin evinize uymayabilir. Eviniz için daha büyük veya daha küçük boyutlarda bir şömine gerekebilir. Daha da ilerisi, şömineyi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Peki el yapımı şömineler nasıl yapılır?

El Yapımı Şömineler Nasıl Yapılır?

Öncelikle sizin ne istediğiniz önemli. Nasıl türde bir şömine istiyorsunuz? Nasıl türde şömineler var diye soracak olursanız; odun ile yanan şömineler, elektrikli şömineler, doğalgazlı şömineler ve yapay şömineler olarak çeşitlendirilmişlerdir. Siz de bunlardan hangisinin yapılmasını istiyorsanız onu seçmelisiniz.

Odun ile yanan, klasik bir şömine mi istiyorsunuz? O zaman baca kurulumu da yapmanız gerekmektedir. Çünkü yaktığınız odunun dumanı, isi ve kiri bacadan direkt olarak dışarıya atılmalıdır. Ancak elektrikli, doğalgazlı ve yapay şöminelerde bacaya gerek yoktur. Dilerseniz görüntü olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca bacasız olan şömineler de mevcuttur.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/tugladan-somine-yapimi/48 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer kısım ise dış görünüş. Dış görünüşten kastımız ateşin biz göründüğü yüzü. Eğer evinizde çocuk var ise kesinlikle ateşe ulaşamayacağı bir yükseklikte olmalı. Hiç yoktan bir siperlik almalı ve şöminenin önüne yerleştirmelisiniz. İç haznesini (ateşin yandığı yer) ya ateş tuğlasından ya da pik döküm olan haznelerden yapılmalıdır. Elektrikli ve doğalgazlı bir şöminenin yapımını evde yapamazsınız. Ancak yapay şömineler için de zaten ateşe gerek duymuyorsunuz.

Dış görünüşü için kendiniz yapmak istiyorsanız tuğlalar idealdir. Ancak yapay bir şömine yapmak istiyorsanız da karton dahi kullanabilirsiniz. Tuğa dışında taş veya farklı duvar yapıları kullanabilirsiniz. (Ateş tuğlaları ateşe dayanıklı ve yanmayan yapılardır.)

Eğer yapım aşamasını atlatabilirseniz, dekor aşaması sizi bekliyor demektir. Klasik şöminenizi istediğiniz gibi düzenleyebilir, boyayabilir veya duvar kâğıdı yapıştırabilirsiniz. Yapay şömineleriniz için mum kullanmanız idealdir. Ateş yakmak yerine küçük mumların bulunduğu yapay haznesi yine size şömine hazzını yaşatacaktır.

El Yapımı Şömine Modelleri

El yapımı şömine modelleri, nasıl bir şömine yapmak istediğinize göre değişiklik gösteren yapılardır. El yapımı olarak bahsedilen şömineler şömine ustalarının özel tasarımlarını yaptıkları şömineler de olabilir. Özel tasarımdan kastım ise, müşterinin istediği ölçüde olmasıdır. Öncelik ile evinizde hangi türde bir şömine yapmak istiyorsunuz? Elektrikli, doğalgazlı ve etanollü şömineler dışında klasik (tuğla veya taştan yapılan) şömineler veya yapay şömineler el yapımı olarak yapılabilir. Eğer bütün zahmete dayanabilirim diyor iseniz klasik tarzda bir şömine yapabilirsiniz. Özellikle tuğladan yapımı daha kolaydır. Ancak hiçbir şekilde zahmet çekmek istemiyorsanız ve sadece estetik görüntü olsun yeter diyorsanız yapay şömineleri tercih edebilirsiniz.

Tuğladan şömine yapmak için öncelikle şömineyi yapacağınız yere yarın metre kadar (60 cm kadar) bir çukur kazmanız gerekiyor. Böylece şömine için zemin hazırlamış olacaksınız. Hem kazılan bu derinlik için hem de hazne temeli için bir kalıp gerekmektedir. Derinlik ve kalıbın işi bitince derinliğe dökmek için çimento hazırlamalısınız. Hazır olan çimentoyu artık dökebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta ağzı kapalı halde çimentoyu dinlenmeye ve tutmaya bırakın. Artık şöminenizin duvarını inşa edebilirsiniz. Sıva da hazırlayın ki tuğlaları tutturabilesiniz. İstediğiniz gibi dizerek inşa edebilirsiniz. Ancak ateş tuğlalarını dizmeden önce bir süre suda bekletin. Geriye sadece baca kalıyor. Bacayı da dikkatli bir şekilde monte ettiğiniz zaman artık şöminenizde ateş yakabilirsiniz.

Yapay bir şömine yapmak istiyorsanız pek çok farklı şekilde yapabilirsiniz. En basit yöntemi kalın karton ile yapılan yapay şöminelerdir. Yapay şöminelerde ateş yakılmadığından sadece görüntü amaçlıdır ve baca veya zemin yapmanıza da gerek yoktur. Sahte bir şömine yaparken sağlam olmasını istiyorsanız, sacdan bir iskelet yaparak işe başlayabilirsiniz. Ardından etrafını da kaplamak için bir kontrplak veya tahta ile de kaplayabilirsiniz. İskelet için ve kaplamalar için farklı tüyolar internet üzerinden bulunabilir. Dikkatlice yapılan iskeleti seçtiğiniz kaplama çeşidi ile kaplayın ve boşluk kalmadığına emin olun. Ardından istediğiniz kâğıt kaplama ile dış yüzeyini kaplayın. Pürüzsüz ve dümdüz olan kaplama ile yapay şömineniz artık bir form kazanmış olacaktır. Geriye kalan süslemelerini de siz kendi zevkinize göre yerleştirme yapabilirsiniz.