El Yapımı Şömineler

El Yapımı Şömineler

El Yapımı Şömineler

El yapımı şömineler, belirli bir tasarımda olan seri üretim gibi yapılan şöminelerin aksine, şöminecilerin müşterilerine özel olarak, tasarımını müşterinin istediği gibi yaptığı ve özel boyutlandırmalar kullandığı şöminelerdir. Isıtma kapasitesi istenildiği gibi yapılır. El yapımı şömineler, müşterilerimizin evlerine göre hem yakışacak hem de ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak özel bir yapıdır. İnternet sitelerinden araştırma yaptığınız, ürünleri incelediğiniz o şömineler standart ise sizin evinize uymayabilir. Eviniz için daha büyük veya daha küçük boyutlarda bir şömine gerekebilir. Daha da ilerisi, şömineyi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Peki el yapımı şömineler nasıl yapılır?

El Yapımı Şömineler Nasıl Yapılır?

Öncelikle sizin ne istediğiniz önemli. Nasıl türde bir şömine istiyorsunuz? Nasıl türde şömineler var diye soracak olursanız; odun ile yanan şömineler, elektrikli şömineler, doğalgazlı şömineler ve yapay şömineler olarak çeşitlendirilmişlerdir. Siz de bunlardan hangisinin yapılmasını istiyorsanız onu seçmelisiniz.

Odun ile yanan, klasik bir şömine mi istiyorsunuz? O zaman baca kurulumu da yapmanız gerekmektedir. Çünkü yaktığınız odunun dumanı, isi ve kiri bacadan direkt olarak dışarıya atılmalıdır. Ancak elektrikli, doğalgazlı ve yapay şöminelerde bacaya gerek yoktur. Dilerseniz görüntü olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca bacasız olan şömineler de mevcuttur.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/tugladan-somine-yapimi/48 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer kısım ise dış görünüş. Dış görünüşten kastımız ateşin biz göründüğü yüzü. Eğer evinizde çocuk var ise kesinlikle ateşe ulaşamayacağı bir yükseklikte olmalı. Hiç yoktan bir siperlik almalı ve şöminenin önüne yerleştirmelisiniz. İç haznesini (ateşin yandığı yer) ya ateş tuğlasından ya da pik döküm olan haznelerden yapılmalıdır. Elektrikli ve doğalgazlı bir şöminenin yapımını evde yapamazsınız. Ancak yapay şömineler için de zaten ateşe gerek duymuyorsunuz.

Dış görünüşü için kendiniz yapmak istiyorsanız tuğlalar idealdir. Ancak yapay bir şömine yapmak istiyorsanız da karton dahi kullanabilirsiniz. Tuğa dışında taş veya farklı duvar yapıları kullanabilirsiniz. (Ateş tuğlaları ateşe dayanıklı ve yanmayan yapılardır.)

Eğer yapım aşamasını atlatabilirseniz, dekor aşaması sizi bekliyor demektir. Klasik şöminenizi istediğiniz gibi düzenleyebilir, boyayabilir veya duvar kâğıdı yapıştırabilirsiniz. Yapay şömineleriniz için mum kullanmanız idealdir. Ateş yakmak yerine küçük mumların bulunduğu yapay haznesi yine size şömine hazzını yaşatacaktır.