Elektrikli Şömine Modelleri ve Fiyatları - Yanar Şömine

Elektrikli Şömine Modelleri ve Fiyatları

Elektrikli Şömine Modelleri ve Fiyatları

Elektrikli Şömine Modelleri ve Fiyatları

Ev ısıtma amacının yanı sıra şömineler aksesuar amaçlı da kullanılır. Şömine kullanımı bir odanın havasını büyük oranda değiştirir. Günümüzde şömineler de teknolojiyle beraber değişerek elektrikli modelleri piyasaya çıkmıştır. Elektrikli şömine modelleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Şömine Modelleri

Şömineler teknolojinin ilerlemesi ve modanın değişmesiyle birlikte çok fazla değişim yaşamışlardır. Bu sebeple pek çok farklı şömine modelleri bulunmaktadır. Bunlardan başlıca gelenleri klasik odunlu şöminelerdir. Odunlu şömineler bir adet bacaya bağlı olup buradan dumanını atar. Genellikle tüm evi ısıtmak için kullanılır. Yöresel bölgelerde yemek yapımı için de kullanılmaktadır. Diğer bir model olan orta şömineleri için modaya uygun şömineler diyebiliriz. Klasik odunlu şömineler gibi duvara monte edilmezler. Bacalarıyla birlikte odaların ortasında kurulurlar. Bu sebeple orta şömine olarak adlandırılırlar. Modern soba olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra her şeyde olduğu gibi şöminelerde de elektrik kullanımına geçildi. Elektrikli şömineler son dönemde fazlaca tercih ediliyor. Özellikle odun şöminelerindeki temizleme sorunlarının olmaması tercih edilmelerinin en büyük nedenlerindendir.

Elektrikli Şömine Ölçüleri

Elektrikli şömine ölçüleri firmadan firmaya göre çeşitlilik göstermektedir. Belli bir standardı yoktur. Her şömine modelinin farklı ölçüleri bulunabileceği gibi aynı modelin bir kaç farklı boyutu da bulunabilmektedir. Alacağınız elektrikli şöminenin boyutunu seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ısıtmayı amaçladığınız alanın boyutu olmalıdır. Bunun yanı sıra şömineyi yerleştireceğiniz odada şöminenin çok fazla sırıtmaması ve odaya uygun bir boyutta olması da önemlidir. Genellikle elektrikli şömine satılan yerlerde ölçü seçimi konusunda bilgilendirme yapılır ve seçim için yardım edilir.

Plazma Şömine

Elektrikli şömineler kendi içinde çeşitlilik gösterir. Günümüzde yoğun ilgi gören elektrikli şömine modeli ise plazma şömine olarak adlandırılan modellerdir. Özellikle dar alanlarda çok tercih edilen bir modeldir. Kışın kitap okuduğunuz tatlı çatı katınız ya da salıncakta kahve içtiğiniz kış bahçeniz gibi bacasız alanlar için en ideal ısıtma aracıdır. Normal şöminelerin aksine uzaktan kontrol özelliği bulundururlar. Şöminenin mermerinden çok şömine ateşinin ön plana çıkartıldığı bir modeldir. Isı verimleri zannedilenin aksine yüksektir. Klasik şöminelerde bulunan tütme, kül temizleme gibi sorunların yaşanmadığı zevkli bir deneyim sunar.