Elektrikli Şömine Nasıl Isıtır? - Yanar Şömine

Elektrikli Şömine Nasıl Isıtır?

Elektrikli Şömine Nasıl Isıtır?

Günümüzde son dönemlerde şöminelerden çıkan ısı bir çok çeşitlerle kazanılabilir. Klasik şöminelerden camdan gelen ısı elde edilebilmektedir. Bunun haricinde şöminenin bacası üst kısımlardan geçmekteyse üst taraf da ki odalarda bu ısıdan faydalanacaktır. Fakat borulardan diğer odalara geçen ısı düşük olacaktır ve genelde tavsiye edilmez. Bunun için normalde klasik şömine kullanımında neredeyse en fazla 2 odayı ısıtabilmektedir.

Yeni Çıkan Şömineler Evi Isıtabiliyorlar Mı ?

Son zamanlarda mekanlarda şömine teknolojisi oldukça ilerlemiş durumdadır. Sulu şömine diye isim verilen bu ürün binalarda evlere ısı yaymaya başlamıştır. Sulu şöminelerin çalışması da ısıtma borularına bağlanarak çalışmaktadır. Genel olarak ısınma teknolojisinde daha ekonomik ve genellikle tercih edilmektedir. Radyatörler de kullanılan kömür yerine daha çevreci ve kuru odun yakılarak kullanılmaktadır.  Bu şekilde maliyet azalacak ve hava fazla kirlenmemiş olacaktır.

Ev İçin En Uygun Şömineyi Nasıl Seçilir?

  • 30m2 bir alanda 100 cm lik genişliğinde bir şömine almanız gerekmektedir.
  • Odası 100 m2 olan bir evde 60 cm lik bir şömine kullanmanız sizler için iyi olmaktadır.
  • U tipi, L tipi, kavisli modellerde ki şömineler evlerde kullanabilmek için idealdir.
  • Şömine odanın büyüklüğüne ve şöminenin ısıtma şekline de bakılmalıdır.
  • Şömine olması için mekanınız da baca sistemi olmalıdır.
  • Şömineler eğer ki evlerde baca sistemi uymuyorsa şöminenin kurulumu yapılmamaktadır.

Şöminelerin klasik, elektrikli, sulu, doğalgazlı gibi çeşitlerini bulmak mümkündür. Elektrikli ve doğalgazlı şöminelerde baca sistemi olmadan duman ve kül gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Bunların kullanımı kolay ve pratiktir. Bacanın sorunlarından uzak ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesi bu tarz şöminelerin en iyi özelliklerinden bir tanesidir.