Elektrikli Şömineler Ne İşe Yarar? - Yanar Şömine

Elektrikli Şömineler Ne İşe Yarar?

Elektrikli Şömineler Ne İşe Yarar?

Elektrikli şömineler; normal şömineler gibi ısınma ihtiyacınızı estetik bir şekilde karşılama işine yarar. Elektrikli şöminelerde evin sadece bir bölümünü ısıtacak kapasite olduğu için daha çok dekor amaçlı bir kullanımı vardır. Zaten evlerin bir ısıtma sistemi olduğu için pek ısıtma ihtiyacına göre alınmıyor. Estetik görüntünün sağlanması için, odunla yanan bir şömine yerine elektrikli bir şömine kullanmak daha kullanışlı bir tercihtir. Elektrikli şömineler, insanlar için daha fazla avantaj sağlamaktadır. Bunun nedeni, odun ateşi ile yanan bir şömine; baca sorunu çıkarabilir ve her yandığında temizlenmesi gerekir. Ayrıca düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekli. Evinizi taşıdığınız zaman normal şöminenizi de taşıyamazsınız. Çünkü bulunduğunuz evin mimarisine göre yapılmış bir sistemi vardır. Ancak elektrikli şömineler öyle değildir. Daha çok müşteri ve çevre dostudur.

Dışarıya duman bırakmıyor, ateş sıçratma tehlikesi yok, yakın tedarik etme ve depolama derdi yok, düzenli bakım istemiyor, kir, is duman barındırmıyor ve daha güvenli bir tutum sergiliyor. Bütün bu güzel yönleri müşterileri elektrikli şömine almaya itiyor. Elektrikli şömine alan müşteriler, uzaktan kumandası sayesinde istediğiniz gibi ısıyı ayarlayarak şöminenin yanmasını sağlayabilirsiniz (prize takmayı unutmayın). Hatta teknoloji sayesinde yaz aylarında ateş izlemek isterseniz, ısı değerini açmadan sadece ateş görselini de açabilirsiniz. Ateş görselliği gerçeğe çok yakındır ve izlemekten sıkılmazsınız.

Elektrikli şömineler iki çeşittir; iki boyutlu ve üç boyutlu. Genel olarak iki boyutlu olan şömineler tercih edilmektedir. Aralarında bulunan farklar sebebi ve üç boyutlu elektrikli şöminelerin daha pahalı olması nedeni ile iki boyutlu elektrikli şömineler daha çok tercih ediliyor.

Genel olarak elektrikli şöminelerde ısıtma özelliği bulunmamaktadır. Ancak iki boyutlu şöminelerde istediğiniz takdirde ısıtma özelliğini de ekleyerek kullanabilirsiniz. İki boyutlu elektrikli şöminelerde genel olarak sadece ateş efektleri ve görsel açıdan şömine tadını almamızı sağlıyor. Ancak dilerseniz diğer özellikleri de ekleyebiliyorsunuz. Eğer dilerseniz, ses efektleri de ekleyebilirsiniz. Böylece gerçek odun çatırdama seslerini dinleyebilirsiniz. Hatta teknoloji o kadar gelişti ki bu sayede bluetooth bile elektrikli şömineye eklenebiliyor.

Böylece istediğiniz müziği dinlerken şömine keyfin varabilirsiniz. Bazı elektrikli şömineler de farklı ateş görselleri ve bulunmakta. Uzaktan kumandası sayesinde ateş efektini değiştirebilir, ısı vermesini sağlayabilir ve ısıyı farklı derecelerde açabilir. Hatta ses sistemi sayesinde isterse odun ateşinin sesini isterse bağlantı kurarak başka bir müzik de dinleyebilir. Ancak bütün özellikler her iki boyutlu elektrikli şöminelerde bulunmayabilir.

Sırada ikinci elektrikli şömine çeşidimiz olan üç boyutlu elektrikli şöminemiz var. Üç boyutlu elektrikli şömineler, derin ateş efekti dışında, sizin ateşin dumanını da hissetmenize yardımcı oluyor. Tabii ki gerçek bir duman çıkmıyor ve size zarar vermiyor. Su buharı sayesinde size duman ve ateş görüntüsünü aynı anda verebiliyor. Yine ses efektini de duyabilirsiniz. Ayrıca en büyük dezavantajı ısı vermemesidir. Buna rağmen iki boyutlu elektrikli şöminelerden daha pahalıdır. Bu nedenle iki boyutlu elektrikli şömineler üç boyutlu elektrikli şöminelere tercih edilir.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/yapay-somine/45 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Elektrikli Şömineler Evleri Isıtabiliyor Mu?

Öncelikle elektrikli şöminelerin ısıtma ve yanma mantığını öğrenelim. Elektrikli şömineler, normal şöminelerden biraz farklı olarak daha zahmetsizdir. Normal şöminelerde, bacada biriken sıcak havanın zeminin altına döşenen borular yardımı ile evleri ısıttığını düşünelim. Ancak elektrikli şöminelerde baca yoktur. Evimizi nasıl ısıtacağız? Elektrikli şömineler, şöminenin fişini taktığınız zaman açılır ve siz istediğiniz seviyede (sıcaklıkta) ayarlayarak yanmasını saylayabiliyorsunuz. Görüntüsü ise gerçek ateşlere çok benziyordur.

Normal şöminelerin başında vakit geçirmek çok hoş bir deneyimdir. Ancak baca ve kül temizleme derdinden kaçınmak isteyenler için, bazı insanların suni şömine olarak da dediği elektrikli şömineler vardır. Ne kadar doğal odun ateşinde yanan bir şömine kadar olmasa da size şömine başında güzel vakit geçirebilmenizi sağlayan elektrikli şömineler vardır. Size şömine zevkini yaşatıyor ve çok daha az zahmetli bir keyif sürmenizi sağlıyor.

Elektrikli şömineler normal şöminelere göre bacasız ve doğal odun ateşi ile yanmadığından, zemine boru döşeyip birikmiş bir sıcaklığı evinize yayamazsınız. Çünkü elektrikli bir şöminenin ısıyı biriktirebileceği bir bölümü yoktur. Elektrikli şömine sadece bulunduğu odayı ısıtır.

Elektrikli şöminelerin çeşitleri ve kaliteleri birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle ısıtma kapasiteleri de çeşitlilik gösteriyor. Kaliteli bir elektrikli şömine, 2 kW (2.000 W)’a kadar ısıtabilir. Bu ısıtma değeri de en fazla 20 m² kadar bir alanı ısıtır. Dolaysıyı ile bütün evinizin bir elektrikli şömine ile ısınması olanaksızdır. Ancak elektrikli şömineler taşınabilir ve basit kurulumlu oluğundan başka odalara da taşıyabilirsiniz. 20 m²’lik bir alan ortalama bir salon veya büyük bir oda büyüklüğüne tekabül etmektedir. Böyle bir alanın da ısınma süresi 1 saati bulmaktadır.

Elektrikli şöminelerde model ve büyüklüğe bağlı olarak değişen ısıtma gücü, daha küçük boylardaki modellerde daha az ısıtma gücüne sahiptir. Elektrikli şöminelerin ısıtma gücü değiştirilebildiğinden, uzaktan kumandadan ayarlayarak istediğiniz ısıtma düzeyine getirebilirsiniz. Bana kalırsa elektrikli şöminelerin en güzel yanı budur. İstediğiniz gibi sıcaklık değerini değiştirebiliyorsunuz ve hiç temizlik zahmetine girmiyorsunuz. Ayrıca ateşin görüntüsü çok gerçekçidir ve bu durum bizim için bir ateş gösterisi mahiyetinde görülür. Elektrikli şömineler zaman ayarlı olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Eski veya yeni tip modellerde yapılan elektrikli şömineler, birçok internet sitesinde satılmaktadır. Her birinin ısıtma kapasiteleri ürün bilgilerinde vardır. Verilen ısıtma kapasitelerine göre ne kadar alanı ısıtabileceğini hesaplayabilirsiniz. Çok modern tasarım şöminelerde led aydınlatmalı bir görsel de sunan elektrikli şömineler de mevcuttur. Bu tip aydınlatmalı şömineler çok da şık duruyor.

Bazı elektrikli şömineler gelişen teknoloji ile oldukça ilerlemiştir. Mesela bazı elektrikli şömineler uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiği için, ısı vermeden sadece ateş efektleri ile görsel şölenler oluşturabiliyorsunuz. Bu durumda isterseniz ısıyı hiç kullanmamış da oluyorsunuz.

Elektrikli şömineler sizi baca ve temizlik sorunundan kurtarıyor. Böylece daha az maliyetle de sahip olabiliyorsunuz. Ancak bütün odayı ısıtmak istediğinizde, elektrikli şömineyi son derecede açtığınızda elektriğinizden ne kadar kesileceği de bilinmez…