Ev İçin Şömine Nasıl Seçilir - Yanar Şömine

Ev İçin Şömine Nasıl Seçilir?

Ev İçin Şömine Nasıl Seçilir?

Şömine bir evin en nadide parçalarından biridir. Bu parçayı herkes evinde ister. Gerek dekoratif açıdan gerekse huzur vericiliğiyle bu ürün günümüzde sıklıkla tercih edilmiştir. Ki bu tercih edilme oranı her geçen yıl arttırmaktadır. Bu artışın yaşanmasında büyük bir rol sahibi olan ev sahipleri birtakım kriter ve hususlar doğrultusunda şömine seçimi yapmaktadır. Peki doğru seçim nasıl yapılmalıdır? Dilerseniz aşağıdan bu sorunun yanıtını arayalım.

Ev İçin Şömine Modelleri

Seçim yapmadan önce bilmeniz gereken birtakım unsurlar vardır. Ürün çeşitliliğinin bir hayli fazla olması bunun en büyük sebebidir. Buda ev sahiplerinin seçim yaparken zorlanmasına neden olmuştur. Aşağıda bulunan şömine modellerini ve bunların açıklamasını okuyarak bu zorluğu ortadan kaldırabilirsiniz.

Elektrikli

Birçok avantaja sahip olmasıyla bilinen elektrikli şömineler havalandırmaya ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Aynı zamanda bu model ürünü dilediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Fakat bu modeli seçerken karşınıza yine birden fazla seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler boyut, stil ve tasarım olarak birbirinden ayrılmaktadır. Evinizin görünümü itibariyle bir seçim yapmanız dekoratif açıdan birçok avantaja sahip olmanızı sağlayacaktır.

Gazlı

Stil, tasarım ve malzeme açısından sizlere birçok seçenek sunan gazlı şömineler elektrikliye oranla daha az esnektir. LPG veya doğal gazlar yardımıyla çalışan bu model ürün yelpazesini her geçen gün arttırmaktadır. Ayrıca bu model bir şömineyi yakmak oldukça basittir. Uzaktan kumanda vasıtasıyla bu işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Alev yükseklikleri de bu kumanda vasıtasıyla kolaylıkla ayarlanabilir.

Taşlı

Evlerde harika bir görüntü yakalamada oldukça etkili olan taş şöminesi ile evlerinizde rüstik bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için doğru aksesuarı geçmeniz yeterlidir. Aynı şekilde ürününüzü vurgulamak için aydınlatmalardan yana seçiminizi yapabilirsiniz. Aydınlatma armatürleri bunun için idealdir.

Odunlu

Bacalı evler için en uygun modellerden biridir. Şayet ki bahçeli bir eviniz veya villanız varsa bunun için en doğru tercih odunlu şöminelerden yana olmalıdır. Bu tür bir ürün evinizin yanında içinizi de ısıtacaktır. Ayrıca bu modelin kullanımı oldukça basittir.

Şömine Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ürünün konumlanacağı alan belirlenmelidir.
  • Kullanılacak olan malzemelerin ortama uygunluğuna bakılmalıdır.
  • Bacalı bir şömineden yana tercih yapılıyorsa bunun en başından plana dahil edilmesi gereklidir.
  • Baca güzergahının belirlenmesi gereklidir.
  • Şöminenin bulunduğu odanın yanı sıra diğer odaları da ısıtılması düşünülüyorsa buna uygun teknolojiler kullanılmalıdır.

Eve Uygun Şömine Nasıl Belirlenir?

  • Evinizin salonu 30 metrekare ise eni 100 santimetre olan şöminenin salona kurulması gereklidir.
  • Evinizin salonu 100 metrekare ise eni 60 santimetre olan şömine salona kurulmalıdır.
  • Odunlu şöminelerden yana seçim yapılacaksa evin bacasının bu işlem için uygun olması gereklidir. Şayet ki evin bacası bu ortama elverişli değilse farklı seçenekler değerlendirilmelidir.