Eviniz İçin En Uygun Şömine Modeli Hangisi? - Yanar Şömine

Eviniz İçin En Uygun Şömine Modeli Hangisi?

Eviniz İçin En Uygun Şömine Modeli Hangisi?

Eviniz İçin En Uygun Şömine Modeli Hangisi?

Şömine denilince akla ilk olarak düz, klasik ve odun ile ateş yakılan o taştan veya tuğladan yapılmış olan şömineler geliyor. Ancak bilinen bu klasik şöminelerin aksine diğer tipte, farklı yakıtlar ile çalışan -yakılan- şömineler de vardır ve her tipte şömineyi kullanabilirsiniz. Evinizin koşulları hangi şömine modeli uygun ise o şömine modelini eviniz için seçerek istediğiniz şömineyi alabilirsiniz.

Klasik odun ile birlikte yakılan şöminelerin dışında doğalgazlı şömineler, elektrikli şömineler, yapay şömineler, bio – etanol ile yakılan bacasız şömineler gibi farklı çeşitte bulunan şömineler de evlerde kullanılabilmektedir. Teknolojinin ilerleyişi şömine modellerine de yansıyarak şömine çeşitlerinin de gelişmesine olanak sağladı.

Evinizin hangi şömine tipine uygun olduğunu bulmaktan ziyade sizin hangi şömine modelini rahatça kullanabileceğinize bağlı olarak şömine seçimi olmalıdır. Çünkü sürekli olarak önceki yakılan odunun küllerini temizleyemeyecekseniz yeniden odun ile birlikte ateş yakamazsınız. Böylece odun ile çalışan -yakılan- klasik şömineyi kullanamamış olursunuz.

Ayrıca şöminelerin tipleri dışında model olarak da üç farklı modeli açıklayabiliriz.

Köşe Şömine Modelleri

Köşe şömine modelleri, şöminenin yerleştirileceği mekânın kör nokta köşesine kurularak bırakılır. Köşe şömine modelleri, dört köşesi olan bir salonun içerisinde yine dört köşesi olan ancak sadece bir köşesinin önden göründüğünü düşünün. Köşe şömineler bu şekilde görünebiliyorlar. Kutu içerisinde kutu gibi de düşünebilirsiniz.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/tas-somine-nasil-yapilir/54 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

L Tipi Şömine Modelleri

L tipi şömineler de köşe modellerini andırıyorlar. Ancak L tipi olduğundan dolayı tek köşe değil de kutunun iki köşesini görüyorsunuz gibi düşünün. Ancak sadece köşelerde değil, L tipi şömine modellerini ortalarda bir yerde de kullanabilirsiniz.

U Tipi Şömine Modelleri

L tipi şöminelerin bir uzantısının daha olduğunu düşünün. U tipi şömine modelleri üç tarafa doğru da sıcaklık veriyor. Ayrıca görsel bir şölen olarak bile izlenebilir. U tipi şömine modelleri mekânın orta kısımlarında olduğu zaman çok daha fazla ısı yayabilir ve görsel olarak estetik bir şekilde durmasını sağlar.

Bunların dışında bahçeniz ve kış bahçeniz için de bacalı ve bacasız modeller mevcuttur. Ayrıca isteğe göre el yapımı şömine modellerini de tercih edebilirsiniz.