Florya Şömine - Yanar Şömine

Florya Şömine

Florya Şömine

Florya Şömine

Şömine; Geçmişten günümüze kadar ısınma ve üzerinde çeşitli yemekler pişirebileceğimiz ürün olmaktadır. İçerisinde sadece ateş yakılan bir mimari öge olarak da adlandırılmaktadır. Şöminelerden çıkmakta olan dumanı mekânın içerisine dolmaması için bir düzgün bir şekilde yapılmış baca sistemi kurmanız gerekmektedir.

Doğalgazlı Şömineler

Doğalgazlı şömineler LPG ve Doğalgaz ile çalışan bir mimari yapıdır. Doğalgazlı şömineler kumanda yardımıyla açılıp kapanabilen şömine çeşididir. Doğalgazlı şöminelerde ateşten kıvılcım sıçrama riski, ve kül temizliği yapmama gibi avantajları sağlanabilmektedir.

Elektrikli Şömineler

Elektrikli şömineler mekânlardaki dekorasyonunun temel ihtiyacıdır. Elektrikli şömineleri bireyler çocuk odalarında, misafir odasında, salonda ve hobi odalarında rahatlıkla kullanabilirler. Elektrikli şömineler hızlı ve kolaylıkla kurulmaktadır.

Bioetanol Şömine

Bioetanol şömineler sıvı yakıt ile çalışmakta olan şömine çeşididir. Bioetanol şöminelerde herhangi bir baca bağlantısı, elektrik bağlantısı ve doğalgaz bağlantısı hiçbir zaman gerekmez. Dışarıya herhangi bir zehirli gaz, kötü koku, duman, kül ortaya çıkarmaz. Bioetanol şöminenin kaydırmalı düğmesi sayesinde şöminenin ateşini istediğiniz takdirde açıp kısabilirsiniz.

Etanollü Şömineler

Etanollü şömineler bacasız mekânlarda ısınmak için ve dekorasyona uyduğu takdirde kullanılmaktadır. Etanol yanıcı bir madde olup renksiz kokusuz ve dumansız olmaktadır. Şöminede yakılan ateş yükselmeye başladığında kesinlikle koku veya sizlere herhangi bir iş çıkarmaz.

Şömine Yaptırırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Isınmak ile kavramlardan akıllara gelenlerden bir tanesi de şöminedir. Bazı şömineler bulundukları odaları ısıtırken günümüzdeki modern şömineler bulundukları odaları değil yan odaları da ısıtmaktadır. Şu anda kullanılmakta olan şömineler çoğunlukla elektrikli ve doğalgazlı şöminelerdir. Eski çağlardan beri kullanılmakta olan şömineler dekorasyonun haricinde işlevsellik olarak da kullanılmaktadır.

Şöminelerin Önemi

Günümüzde şömine kullanımı gittikçe artmaya başlamaktadır. Şu an ki piyasadaki şömineler çeşitli yakıtlardan kullanılmaktadır. Dumansız ve kokusuz sadece alev görseli veren şöminelerin zevkini izlemek mümkün kılınabilmektedir.  Öncelikle şöminenin boyutlarıyla mekâna yerleştirilecek olan bölümün ölçülerine bakılmalıdır. Şöminenin nasıl bir baca yolu izlenmesi gerektiğini test edilip belirlenmelidir.