Kapalı Hazneli Açık Hazneli Şömine Nedir? - Yanar Şömine

Kapalı Hazneli Açık Hazneli Şömine Nedir?

Kapalı Hazneli Açık Hazneli Şömine Nedir?

Kapalı Hazneli Açık Hazneli Şömine Nedir?

Şöminenin içerisinde odunların yandığı bölüme hazne denilmektedir. Hazne kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kapalı ve açık olan haznelerdir. Şömine fiyatları açısından bu iki malzemenin arasında birtakım farklılıklar vardır. Dilerseniz bu iki kavramı kısaca açıklayalım ardından arasındaki fiyat dışındaki farklara kısa bir göz atalım.

Kapalı Hazne Şömine Nedir?

Günümüzde tercih edilen hazne modellerinden biri kapalı haznedir. Haznenin kapalı olması içeride yanan odaların yaydığı ısıyı sıkıştırmaktadır. Buda ısı alışverişini kolaylaştırmaktadır. Yani ısının sıkışması daha yüksek oranlarda sıcaklık elde edilmesini sağlamaktadır. Açık olan haznede %20 oranında bir sıcaklık elde edilebilirken kapalı olanlarda bu durum %90’a kadar çıkabilmektedir.

Kapalı hazneler de kendi içerisinde asansör cam kapalı ve yan açılır kapaklı olarak ikiye ayrılmaktadır. Olumsuz yönde sonuçlarla karşı karşıya kalınmaması için camın seramik olması gereklidir. Seramik cam sahip olduğu özelliklerle soğuk veya sıcak havalara karşı oldukça dayanıklıdır. Yani hiçbir şekilde patlama veya çatlama sorunu bulunmamaktadır.

Açık Hazne Şömine Nedir?

Ateş tuğlasından yapılan haznelere açık hazne denir. Bu türdeki hazneler görsel ve dekoratif açıdan daha iyi olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Yani seçiminizi bu üründen yana yapmanız mekana farklı bir hava katmanızı sağlayacaktır. Fakat bu türdeki hazneler sıcaklık açısından kapalıya oranla daha düşük oranlarda sıcaklık yaymaktadır.

Açık ve Kapalı Hazneli Şöminelerin Farkları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim üzere ateş tuğlasından yapılan hazneler açık hazneye bir örnektir. Fakat tuğla olması onun ortamı ısıtma konusunda başarısız olmasına neden olmuştur. Daha çok görsel açıdan açık olan hazneler tercih edilmektedir. Fakat ortamını ısıtmayı amaçlayan kişiler bu ürün yerine tercihlerini kapalı olan haznelerden yana yapmıştır. Isıyı içeride tutmada oldukça etkili olmasından dolayı kapalı hazneler açık olanlara oranla daha çok tercih edilmektedir. Bunun dışındaki farkları aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

  • Açık olanda yanıcı ve yakıcı maddeler kontrol edilebilirken kapalı olan da bu işlem gerçekleştirilemez.
  • Açık olanda oksijen kontrol edilemez fakat kapalıda kontrol edilebilir.
  • Kapalı haznelerde tepme tütme riski yaşanmaz fakat aynı şeyi açık olanlar için söylemeyiz.
  • Kapalı olanlar açık olan haznelere oranla daha güvenlidir.
  • Kapalı olanlar daha sağlıklıdır.