Klasik Şömine Bacası Nedir? - Yanar Şömine

Klasik Şömine Bacası Nedir?

Klasik Şömine Bacası Nedir?

Şömine bacası içerisinde ateş yakıldığında şömineden çıkacak olan duman veya gazların baca sayesinde dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Şöminenin üst kısmından başlayarak yukarıya doğru çıkmakta ve çatı kısmına delik açılarak şömineden çıkan dumanı ve pis gazı dışarıya atmaktadır. Şömine bacası klasik şömine kullanıcıları için oldukça önemli bir faktördür.

Şömine bacaları diğer sobalara göre oldukça büyük olabilmektedir. Şömine bacalarının boyunu uzattıkça çapı küçük görünebilmektedir. Nedeni ise oluşabilecek herhangi bir doğal afet sonrası kendi dengesini bu şekilde koruyacaktır. Ariyetten binanın yapılarına göre çatının tepesi ve çatı arasında boşluk olması gerekmektedir en az 80 cm.

Şömine Bacası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şömine bacası yapmak oldukça önemli ve güç isteyen bir iş olabilmektedir. Şömine bacasının ölçüleri genellikle 30 x 30 olmalıdır fakat bunlar yapılara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Şömine bacasını yaparken çok kıvrımlı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.  Şömine bacası mecbur kalmadığınız sürece en fazla 1 defa S şeklini alabilmektedir.  Ariyetten de şömine bacaları için şömine şapkalarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Nedeni ise şömine bacasının üstü açık bir boru olduğu için yağmur, kar dolu gibi sorunlarda içeriye girecek ve şöminenizde yanan ateş söndürecektir. Bu sebeple de şöminenizin içi rutubetlenecek ve koku oluşacaktır. Fakat şömine şapkası kullanırsanız bu gibi sorunlara karşı önlem olacaktır.

Şöminenizin daha iyi yanmasını istiyorsanız eğer şömine bacasının çap hesabını düzgün ayarlamanız gerekmektedir. Şömineniz ne kadar iyi olursa olsun küçük çapta olan bacada şömineniz iyi yanmayacak ve duman çıkarmaya başlayacaktır. Bunun için hesaplamalar yapılmaya başlandığında işi bilen bir profesyonel kişilerden yardım almanız sizler için daha iyi olacaktır. Bacanızın yakınında bulunan bir başka baca bulunmakta ve boyu yüksek ise bu sizin bacanızın çekişini engelleyecektir.

Şömine Bacası Temizliği Nedir?

Kış aylarının vazgeçilmesi olanlardan bir tanesi de şöminelerdir. Şöminelerde yakılmakta olan odun veya kömürden çıkan dumanın baca yoluyla dışarıya atılmaktadır. Şöminelerde baca temizliği yapılarak bu işlevin sorun çıkmadan devam etmektedir.  Şöminelerde genellikle kömür yakılmakta ve buda siyah bir tabaka oluşturmaktadır. Bundan dolayı oluşan tabaka ilerleyen zamanlarda şöminenizin tıkanmasına neden olabilmektedir. Bunun için şöminenizin temizliğini yılda bir defa yaptırmalısınız.