Klasik Şömine Çeşitleri - Yanar Şömine

Klasik Şömine Çeşitleri

Klasik Şömine Çeşitleri

Klasik Şömine Çeşitleri

Klasik şömine çeşitleri çok eski yıllardan beri kullanılmakta olan ısınma araçlarından biridir. Önceleri şehirden uzak ve doğalgazın olmadığı yerlerde ısınma amacıyla kullanılırdı. Şimdiyse şehir içinde yaşayanlar da doğalgaz yerine şömine ile ısınmayı tercih ediyor. Bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şömineler doğalgaza göre daha ekonomiktir.
  • Isı kontrolü sayesinde kullanıldığı alanın her yerini eşit şekilde ısıtırlar.
  • Şık ve göze hitap eden görünüşü ile evinize huzurlu bir hava katarlar.

Günümüzde teknoloji geliştikçe klasik şömine çeşitleri gelişmiş ve birçok farklı model kazanmıştır. Farklı hazne modelleri ile şömineler yeni bir kullanım alanı kazanmıştır.

Isı kontrolünü sağlaması çok daha kolay olan klasik şömine çeşitleri modern zamanlara uygun özellikler kazanmıştır.

Klasik Odunlu Şömine

Isınma amacıyla kurulan klasik şömine çeşitleri odun kullanılarak yakılır ve oluşan duman baca sisteminden dışarı atılır. Modern evlerde tercih edilen modeller L tipi, U tipi, elektrikli çeşitlere sahiptir.

Odunla çalışan şömineler kişinin zevkine göre genellikle beyaz tonlarında ve sütunlu ya da modern desenler ile tasarlanmış olarak kullanılırlar. Klasik şömine çeşitleri hazne ve dış kısım olmak üzere iki bölümden oluşur.

Haznenin içinde odun yakılan bölümdür ve genellikle 60cm derinliğinde yapılır. Açık ya da kapalı hazneli klasik şömine çeşitleri vardır. Kapalı hazneli olanlar da ön kısımda cam bulunur. Böylece şöminenin görüş alanı kapanmamış olur.

Klasik Taş Şömine

Farklı malzemelerden yapılabilen klasik şömine çeşitleri taş modelleri de mevcuttur. Ev ortamına ve dekorasyona uygun olarak beyaz ya da renkli taşlardan tercih edilebilirler.

Taş şöminelerin standart ölçüleri de diğer şöminelere benzerdir. Klasik şömine farklı model ve malzemelerden oluşsa da ısının verimli olması ve güvenli ateş yanması için belirli standartlarda ölçüler vardır.

Şöminelerin dış kısımları doğal taş, mermer, granit malzemeden yapılabilir. Ateşe dayanıklı malzemeler şömine kurulmadan önce ısı testlerinden geçer. Şömineden en iyi verimi alabilmek için kaliteli malzeme ve doğru ölçü kullanımı şarttır.