Klasik Şömine Yapımı - Yanar Şömine

Klasik Şömine Yapımı

Klasik Şömine Yapımı

Klasik şömine yapımı gerekli malzemeleri temin ettikten sonra çok fazla zamanınızı almadan pratik bir şekilde yapabileceğiniz bir iştir. Doğalgaz harici ısınma yöntemlerinden biri olan şömine hem ısınma amaçlı hem de dekoratif amaçlı kullanılabilir.

Hem ısınıp hem de sevdiklerinizle güzel bir ortamı paylaşabileceğiniz klasik şömine yapımı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Şömineyi kurabileceğiniz uygun bir alan.
  • Beton yapımı için çimento
  • Tahta parçaları
  • Koruyucu olarak kullanacağınız cam ya da çelik kalkan
  • Kum, kil, keçe ve taş parçaları

Tüm malzemeleri elde ettikten sonra klasik şömine yapımı aşamasına başlayabiliriz.

Öncelikli iş olarak şöminenizin ölçülerini belirlemeniz gerekir. Şöminenin derinliği genellikle 50 cm olarak kazılır ve içine kum ve taş parçaları koyulur. Daha sonra istediğiniz şekli verdiğiniz kalıba çimento dökülür.

Klasik Şömine Çeşitleri

En çok kullanılan şömine çeşitleri L tipi şömineler, U tipi şömineler, tuğla şömineler ve üç boyutlu şöminelerdir. Klasik şömine yapımı kuralları hemen hemen her modelde benzerdir.

Şömine yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri inşa edeceğiniz malzemelerin ısıya dayanıklılığıdır. Eğer klasik şömine yapımı aşamasında yanlış bir malzeme kullanırsanız daha sonra ateş konusunda istenmeyen problemler yaşayabilirsiniz.

Klasik şömine yapımı sırasında döktüğünüz betonun ya da kurduğunuz tuğla duvarların hava sızdırmamasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer çatlak ya da açık bir kısımdan hava sızarsa şömineden ısınma konusunda yeterince verim alamazsınız.

Klasik Şömineler

Bacalı ortamda şömine kuruyorsanız klasik şömine yapımı aşamasında baca kurulumuna da dikkat etmelisiniz. Çimento döktüyseniz iyice kurumasını beklemeden ateş yakmamalısınız.

Şömine kurulduktan sonra çimentonun kuruması için en az bir hafta süreyle bekleyebilirsiniz. Böylece duvar iyice oturmuş olacaktır. Klasik şömine yapımı sırasında kullanacağınız malzemelerin kaliteli olması uzun vadede sizin yararınıza olacaktır.

Eğer malzemeleri kaliteli seçmezseniz daha sonra yakma işlemleri sırasında zorlanabilirsiniz ve baca kurulumu sırasında dikkatli olmazsanız şömineden çıkan gazlar ve duman evin içine dolabilir.