Mangallık Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Mangallık Şömine Nasıl Yapılır?

Mangallık Şömine Nasıl Yapılır?

Mangallık Şömine Nasıl Yapılır?

Bahçenize tuğlalar ile basit bir ızgara, mangal veya yemeklerinizi odun ateşinde pişirmek için ufak bir mangallık şömine yapabilirsiniz.  Makalemizde barbekü (mangallık şömine) nasıl yapılır sizlere yapım aşamalarıını anlatacağız. Barbekü ile mangallık şömine eş anlama gelmektedir.

Bahçenize inşa edeceğiniz barbekünün malzemeleri oldukça uygundur: ateş tuğlası/taş/normal tuğla, demir, çimento, kum, çakıl, boya, su vs buna benzeyen malzemelerdir. Bu sayede kendi çapınızda uygun bir mangallık şömine inşa edebilirsiniz.

Birinci Aşamamız Çimentoyla Zemini Hazırlamak

İlk olarak mangallık şöminemizi inşa edeceğiniz alanın zeminini hazırlamak. Bunun için yapmanız gereken işlemler çimento, ince kum, kalın kum, çakıl, ve su kullanacağız. Çimentoyu dökeceğiniz zemini yaklaşık 10, 15 cm kazıp iyice düzelttikten sonra betonu dökebilirsiniz. Döktüğünüz betonu iyi bir şekilde düzlemeniz gerekmektedir. Döktüğünüz beton 5 veya 10 saat içersinde suyunu çekecek ve donacaktır. Betonun ısınıp genlerek çatlamaması için 2-3 gün boyunca sulamanız gerekmektedir.

Mangallık Şöminenizi Nasıl Bir Model İstiyorsunuz?

İnşaata başlamadan önce yapacak olduğunuz mangallık şömine modelinizi seçmeniz gerekmektedir. Düşündüğünüz ızgaranın boyutu mangallık şöminenize uygun olmalıdır.

İnşaat Aşaması

Modelinizi belirledikten sonra tuğlaları örmeye başlayabilirsiniz. Harcınızı hazırlayın, bu sefer kumun ve suyu yeterli kullanın, her bir sıraya yeteri kadar harç kullanın ve tuğlaları teker teker yerleştirerek duvarınızı örün. Ön kısmı ateşi yakacağınız yüksekliğe kadar örün düzgün bir açıklık oluşturmaya dikkat gösterin.

Ateş Bölümü

Ateşinizi yakacak kadar yüksek seviyeye geldiğinizde mangallık şöminenizin iç kısmına ateşi yakacağınız bölümü hazırlamanız gerekir. Bu bölümde kullanacağınız malzeme sunta veya kontplak malzeme olabilir bu malzemeyle kalın bir döşeme plağı oluşturunuz. Döşeme plağının üzerine yine ateş tuğlası ve harç ile örün.

Izgara Alanı

Izgara alanı için duvarımızı örmeye devam ediyoruz ve ızgaramızın belirli noktalarını oluşturuyoruz bundan bolayı bu noktadan iki tane oluşturmalısınız  yani bir nokta ateşe daha yakınken digeri daha yukarıda olup ateşten biraz daha uzak kalmalıdır. Bu noktaları demir yardımıyla oluştura bilirsiniz hem kolay hemde kullanışlı olacaktır.

Mangallık Şöminemizin Son Aşaması

Mangallık şöminemizin son aşaması olarak bacamızı yapmak kalıyor. Bacaişi olduğunca profesyonellik gösteren bir işcilik olduğu için hazır beton baca alıp monte edebiliriz. Bacamızı yapmış olduğumuz barbemüzle aynı şekilde dış kaplama yaparsak daha hoş gözükecektir.