Odunlu Şömine Haznesi - Yanar Şömine

Odunlu Şömine Haznesi

Odunlu Şömine Haznesi

Odunlu Şömine Haznesi

Şömineler yeni modelleriyle günümüze pek çok farklı şekilde ayak uydurmuşlardır. Pek çok evde ısıtma amaçlı doğal gaz kullanıldığı için doğal gazlı şömineler üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanı sıra elektrikle çalışan ve uzaktan kontrol edilebilen şömine modelleri de raflarda yerine almıştır. Bütün bunlara rağmen gerek dağ evlerinde veya köy evlerinde hala odunlu şömineler kullanılır. Bunun yanı sıra klasik severler evlerinde odunlu şömine kullanmayı tercih etmektedir. Odunlu şömine haznesi çeşitleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlardan en bilindik üç türü bu yazımızda inceleyeceğiz.

Klasik Şömine Modelleri

Klasik şömine modelleri şömine denince aklınıza ilk gelen modellerdir. Genellikle ahşap ve mermerden oluşan, oyma ve işlemelerle süslendirilmiş dış giydirmeler kullanılan şöminelerdir. Çoğunlukla odunlu şömine haznesi için tercih edilen modellerdir. Duvara monte edilen bu modellerde baca gizli olabileceği gibi dışarıda da olabilmektedir. Sadece dekorasyon amaçlı kullanılan şöminelerde diğer şöminelerden daha ucuz ama yine de klas olmalarından dolayı sıklıkla tercih edilirler. Sade modeller oldukları için genelinde odunluk kısmı yoktur. Fakat odunluk kısmı bulunan klasik şömine modelleri de bulunmaktadır.

Modern Şömine Modelleri

Odun şöminesi tercih edip bir yandan modernlikten taviz vermemek isteyebilirsiniz. Modern şömine modelleri tam olarak aradığınız şeyi yansıtmakta. Bilindik ahşap ve mermerin yerine daha çok siyah tonların üzerine yoğunlaşılan modellerdir. Gömülü baca tipi yerine tavana kadar uzanan baca modelleri bulunmaktadır. Modern şöminelerin en göze çarpanları ise orta şöminelerdir. Bacası duvara bağlı olmayan bu şömineler odanın ortasında bulunmaktadır. Bacaları doğrudan tavana bağlıdır. Evinizin bu tarz modern şömineler için büyük bir inşaat geçirmesi söz konusu olabilir.

U Tipi Şömine Fiyatları

Modern şömine modelleri arasında son dönemde en çok göze çarpan modeldir. . Bu tip şömineleri şu şekilde tanımlayabiliriz, şömine dış giydirmesi hazneye göre büyük olup haznenin yanlarında U şeklinde bir boşluk oluşturmaktadır. Bu sebeple U tipi şömine olarak adlandırılırlar.  Özellikle salonda veya salon ve mutfak geçişi arasındaki kolonlarda sıklıkla tercih edilen bir modeldir. U tipi şömine fiyatları ise yapılacak şömineye bağlıdır. Şöminenin boyutu, malzemesi ve hatta rengi fiyatın belirlenmesindeki önemli etkenlerdir.