Odunlu Şömine Nedir? - Yanar Şömine

Odunlu Şömine Nedir?

Odunlu Şömine Nedir?

Odunlu Şömine Nedir?

Odun kullanılarak yakılan, çağdaş yapılarda genellikle salonda bulunan ve içinde ateş yakılabilen önü açık sobaya odunlu şömine denir. Son zamanlarda bazı mekanlarda görsellik sağlamak amacıyla da kullanılır. Modern kültürde sadece evde değil ev dışında avlularda da kullanılıyor. Şömine modelleri odunlu, elektrikli, doğalgazlı, etanollü gibi çeşitleri vardır ve kullanım yerleri değişmektedir. Evin her köşesinde şömine kullanılabilir.

Şömine Soba Nedir

Paslanmaz çelik borulardan yardım alarak klasik bacaya bağlanarak meydana gelen sobaya şömine soba adı verilir. Şömine soba kolay yanma özelliği vardır. Kuzine soba olarak da bilinir. Şömine sobalarda yemek pişirmek de mümkündür ve çok keyiflidir.

Odunlu Köşe Şömine Fiyatları Nasıldır

Odunlu köşe şömine fiyatları, her model ve desen kendi içlerinde ayrılmaktadır ve fiyatları da model ve desene göre değişir. Odun kullanılarak yakınlan en doğal şömine tipi odunlu şöminedir. Şömine yakmanın keyfini alabileceğiniz bir modeldir. Çünkü hazır olmadığı için uğraşıp yakmak gerekir uğraş verildiği için en keyifli nokta budur. Şömine soba kullanmanın bazı kuralları vardır. Bunlardan ilki şöminede yakılacak odunun seçimidir. Odun seçilirken meşe odunu seçilmelidir. Çünkü meşe odunu diğer odunlara göre ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarı düşüktür.

Şömine Modelleri

Odunlu, elektrikli, doğalgazlı, etanollü gibi şömine modelleri vardır. Almak istediğiniz şömine yerleştireceğiniz yere göre model olmalıdır. Hangi model ya da hangi şekil olursa olsun şömineler evinize farklı bir hava katar. Klasik şömineler klasik evler için uygun olmuştur. Modern tarzda olan şömineler genelde taş ve granit şeklinde alışılmışın dışında olan modellerdir. Rustik modeller genellikle bağ evleri için tasarlanır. Ahşap modeller taş ve mermer şöminelere göre daha yumuşak bir görüntü sağlar. Oyma modellerde mermer, taş, granit gibi malzemelerin oyularak yapılır, şık ve dekoratif modeller ortaya çıkar.

Genellikle nostaljiyi andıran şömineleri kullanılırken bazı kullanım talimatları vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Sert ağaç yumuşak ağaca göre tercih edilmelidir. Yani meşe, gürgen, kayın gibi ağaç türleri tercih edilmelidir. Reçineler pek tavsiye edilmez çünkü çok şiddetli yanarlar.
  • Kömür ya da herhangi bir plastik yakılmamalıdır. Kolay yanması için yağ, alkol, akaryakıt gibi maddelerle yakılmamalıdır.
  • Tuzlu ya da kesildikten sonra beklememiş odunlar yakılmamalıdır.
  • Çöp, plastik, saman, karton gibi maddeler yakılmamalıdır.
  • Şömineyi aşırı derecede yakmak, tehlikeli olabilir.
  • Yanan şömineye yaklaşmak, dokunmak tehlikelidir.
  • Yanma havası girişleri ve yanma bölmesiyle oynamak tehlikelidir.
  • Şömine yakılırken odun boyutu ve şöminenin doluluk oranını ayarlamak önemlidir.
  • Canlı ve çok yanan ateşe odun atmak tehlikelidir.