Odunlu Şömine Yapımı - Yanar Şömine

Odunlu Şömine Yapımı

Odunlu Şömine Yapımı

Çok eski zamanlardan günümüze kadar uzanan süreç içerisinde odunlu şömineler hep favori şömine modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de odunlu şömineler her zaman tercih edilen şömineler arasında yer almaktadır. Yaşam alanlarına estetik bir görünüm katan odunlu şömineler zahmetli bir sürecin ardından, tamamlanmaktadır.

Bundan dolayı odunlu şömine yapımı oldukça emek gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı odunlu şömine yaptırmayı isteyenlerin mutlaka alanında uzman olan bir ekibe bu tür şömineleri yaptırmaları şarttır. Zira odunlu şömine yapmak; profesyonel bir deneyim ister!

Odunlu Şömine Yapımında Malzeme Seçimi

Elbette ki kaliteli ve sorunsuz bir şekilde hizmet sunan odunlu şömineler için mutlaka kaliteli bir malzeme tercih edilmelidir. Odunlu şömine yapımı konusunda hizmet sunan firmalar, öncelikli olarak malzeme seçiminde ısıya dayanıklı malzemeleri ön planda tutarlar. Malzeme seçimi esasında şömine yapımında en hassas süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hatalı bir malzeme seçimi demek, uzun ömürlü olmayan ve güvenlik konusunda kriterleri yeteri kadar karşılamayan bir şömine yapımı anlamına gelmektedir.

Odunlu şöminelerde tercih edilen tuğlaların, kırmızı gövdeli olması ve yüzeyinde defo olmaması olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Izgara ile koruyucu kalkan kısımlarının da mutlaka kaliteli bir malzemeden üretilmesi şarttır. Çimento ile kum malzemesinin seçiminde de mutla yüksek ısıya dayanım gösteren malzemeler tercih edilmek durumundadır. Ayrıca şömine kullanımı için gerekli olan taş parçacıklarının ve killerin de mutlaka kaliteli bir malzeme olması şarttır.

Odunlu Şömine Yapım Aşamaları

Şöminenin temeli ortalama 60 cm civarından bir derinliğe sahip olmalıdır. Kazılan temelin üzerine öncelikli olarak kumların ve taş parçacıklarının doldurulması aşaması tamamlanmalıdır.

Daha sonra şöminenin çimento harcı hazırlanarak, artık şöminenin kalıbının yapılması aşamasına geçilmektedir. Elbette ki şömine yapımı söz konusu olduğunda bu işlemin ustalık gerektirdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Ancak bu sayede hem estetik bakımdan güzel hem de kullanım noktasında başarılı şöminelerin yapılabilmesi mümkün olmaktadır.