Salon Şömine Modelleri - Yanar Şömine

Salon Şömine Modelleri

Salon Şömine Modelleri

Salon Şömine Modelleri

Şömineler, yaşanılan mekâna sıcaklık katmasının yanı sıra dağ evini çağrıştıran görüntüsü ile otantik bir hava verir. Evde genellikle oturma odasında kullanılan şömineler salonda da tercih edilmeye başlamıştır. Salon içerisinde şömine için planlama yaparken de kullanışlı bir alan seçmeniz önemli olacaktır. Salon şömine modelleri içerisinde eski tasarım ya da yeni tasarım şömineler salon içinde nereye tasarlanıp yerleştirileceğine göre planlanır.

Salon Şömine Eski Model Tasarımlar

Eski modellerden bacalı şömineler genel olarak duvarın orta noktasına kurulacak şekilde yerleştirilir. Salon için uygun bir alan bulunup yerleştirilen eski model şömineler, moda olan tasarımlar yerine daha geleneksel seçimler yapanlar için idealdir. Bakır ya da taşlı şömineler salon şömine modelleri arasında tercih edilen modellerdendir. Ayrıca taş ve ahşap kombini ile hazırlanan şömineler dağ evi görüntüsü verecektir.

Ev içerisinde şömine için uygun tesisat var ise bulunacağı alanın tasarlanıp yerleştirilmesi kolay olacaktır. Şöminelerde istenilirse üstüne eklenen raflara küçük süs eşyaları koyularak, hem ısısı hem de dekoratif amaç ile kullanılmış olacaktır. Ayrıca açık hazneli olan bu modeller istenilirse kapalı hazne olarak hazırlanabilir. Rustik şömine verdiği köy evi havası yine bilinen en eski modellerdendir.

Salon Şömine Yeni Model Tasarımlar

Şömineler teknolojinin imkanları ile kullanım kolaylığı sağlayan tasarımlarla seçenekleri çoğaltmıştır.  Tamamen cam ile kaplı ya da beton malzemesi ile hazırlanan modeller bulunur. Isıtma sistemleri şömine kurulumu yapılacak mekânın olanakları göz önüne alınarak hazırlanır. Kalorifer ya da sulu şömine diye de adlandırılan ısıtma sisteminde doğalgaz bulunmayan mekanlarda su sisteminin kalorifer tesisatına bağlanması ile oluşturulur.

Yeni model tasarımlarda mermersiz çift yönlü modeller, alev efekti veren modeller, davlumbazlı modeller her ihtiyaca cevap verebilmek için tasarlanmıştır. Tavana asılı şömineler, masa üstü şömineler gibi orijinal modellerde dikkat çeker. Yeni tasarımlarla şöminenin güzel görüntüsünü seyretmek için dağ evi ya da müstakil evde yaşamak gerekmeden apartman dairesi de olsa kolaylıkla evinize yerleştirip kullanabileceğiniz modeller bulunmaktadır.