Şömine Aksesuarları - Yanar Şömine

Şömine Aksesuarları

Şömine Aksesuarları

Şömine Aksesuarları

Evinizin en büyük aksesuarı olma ödülüne sahip olan şömineler de kendi aksesuarlarını gerektirirler. Şömineyi kullanırken size yardımcı olacak birçok araç- gereç mevcuttur. Şömineyi temizlemeniz için, yakabilmeniz için, korunabilmeniz için ve odunlarınızı muhafaza edebilmeniz için fazlaca aksesuar mevcuttur. Hatta şöminenizin daha şık görünebilmesi için farklı kapak çeşitleri dahi vardır. Bütün şömine aksesuar çeşitlerinin, kendi aralarında da çeşitlendiği bir aksesuar denizi mevcuttur. Farklı cinste, farklı boyutlarda, farklı renklerde ve farklı modellerde aksesuar çeşitleri vardır. Ancak en sonunda evinize en uygun şöminenin, kendisine en çok yakışan, sizin için rahat ve konforlu olan aksesuarları tercih etmenizi öneririz.

Size şömine konusunda her türlü kullanımınıza kolaylık sağlayacak şömine aksesuarlarını tanıyalım:

Kürek Takımı: Şöminenizi daha önce yaktınız ve söndürdükten sonra tekrar yakmak istiyorsunuz ancak öncelikle şöminenizde kalan külleri temizlemeniz gerekecek. Bu durumda temizlemek için kolay ve güvenli yöntem şömine kürek takımınızdır. İsterseniz külleri de atabileceğiniz bir kül kovanız olsun isterseniz direkt olarak çöpe taşıyın. Her halükârda kürek takımınız ile birlikte rahatça şöminenizdeki külleri temizleyebilirsiniz.

Maşa Takımı: Şöminenizi yakmak için odun ev tahta kullandınız. Ateşe de verdiniz. Ancak yakıtınız yeterli gelmedi. Ya daha uzun süre yanmasını istiyorsunuz ya da ateşin daha etkili olabilmesi için ilave odun veya tahta atmak istediğiniz zaman elinizle atmanız çok sakıncalı olur. Bunun yerine şömine maşa takımlarını kullanmanız yarar sağlayacaktır. Hem elinizi yakma riskine girmezsiniz hem de dumanın baca çıkışına uygun bir şekilde yakıtın konumlandırılabilmesi adına en güvenli yol, maşa takımlarınız ile birlikte yakmanız.

Odun Kovası: Şöminenizin her yakımda yakıta ihtiyacı olacak. Peki mu yakıtları nerede muhafaza etmeyi planlıyorsunuz? Şöminenizi çevreleyen aksesuarlarınız arasında yakıtlarınızı saklayabilmelisiniz. Saklayabilmeniz için de bir odun kovası işinizi görecektir. Odun kovası dediğime bakmayın, plastik, tahta, demir, çelik ve bezden bile yapılabilir. Sizin tercihinize bağlıdır.

Siperlikler: Şömine siperliklerini, şöminenize uygun olarak, estetiği bozulmayacak şekilde yaptırabilir veya satın alabilirsiniz. Şömine siperlikleri, şömine önünde olabilme potansiyeli gösteren tehlikelere karşı korumakla görevlidir. Isıyı emmez, yani oda sıcaklığı olması gereken sıcaklıkta kalır. Şöminenizin önünde oturup keyif sürmenizi daha güvenli bir hale getiren siperlikler, kolayca yer değiştirilebilir ve temizlenebilir.

Izgara: Izgaralar genelde açık alandaki şömineler için kullanılır. Şöminelerin barbekü gibi çevrilmesine yardımcı olur. Eski zamanlardan kalan geleneklerimizin devamı sonucu şöminede (ızgarada) yemek yapma işlevi görülüyor.

Bütün bu takımlar ve araç- gereçler, teknik açıdan şömine sahiplerine kolaylık sağlıyor. Bir de görünüş açısından şöminenizde değiştirebileceğiniz aksesuar alanına girebilecek şeyler de vardır. Mesela daha modern görünümlü olan şömineleriniz için asansör kapaklar mevcuttur. Zaten kapaklı bir şömineniz var ise yukarıda yazan siperliklerden kullanmanıza pek gerek yoktur. Çünkü zaten sizi ateşten koruyabilecek bir kapağı mevcuttur. Şöminenizin etrafı aksesuarlar ile çevrilmiş iken, üst kısımlardaki boş kalan yerlerine de minik mumlar veya biblolar yerleştirebilirsiniz. Son olarak; temizleme seti de bir ihtiyaçtır ve şöminenin etrafında olan şömine araç- gereçlerini de şömine aksesuarı olarak adlandırdığımıza göre, şömine temizleme seti de bir aksesuardır.