Şömine Bacası Nasıl Temizlenir? - Yanar Şömine

Şömine Bacası Nasıl Temizlenir?

Şömine Bacası Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ısınmak amacı ile hemen hemen her evde olan şömineler günümüzde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Geçmişin ruhunu yaşatmak amacı ile birçok kişi de şömine kullanmakta ya da şömine yapmayı düşünmektedir. Ancak yakılan yakıt nedeni bacalar tıkanmakta.

Baca şömine içerisindeki dumanın dışarı atılmasını sağlayan bölümüdür. Yakılan malzemeden kaynaklı kurum ve benzeri birikintiler zamanla bacanın kenarlarına tutunarak baca deliğini daraltır. Bu daralma ilerledikçe baca tıkanmaya başlar. Dolayısı ile şömine içerisindeki duman çekilmez evi duman başar yahut istenildiği gibi rahat bir yanma olayı gerçekleşmeyebilir.

Dumansız Ortam İçin Sıklıkla Baca Temizliği Yapılmalı

Kömür, çıra ve benzeri malzemelerin şöminede yakılması zamanla bacanın tıkanmasına yok açmaktadır. Özellikle uzun bir bacada bir tıkanma birden çok evi etkileyerek her şömine yapmanızda dumanla mücadele etmenize sebep olmaktadır. Çekmeyen baca şöminenizin yanlamasına sebep olacaktır. Bu nedenle şömine bacası nasıl temizlenir konusu oldukça önemlidir.

Şömine Bacası temizliği diğer bacalarda olduğu gibi zor ve tehlikelidir. Hal böyle olunca profesyonel bir temizleyici tarafından yapılması gerekmektedir.  Özel malzemeler ile kazıma işlemi yapılarak sonrasında da silinmesi gerekmektedir. Belli aralıklarla temizlik yapılmalı ve bu sayede de şöminenin performansı korunmalıdır. Baca Temizliği konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin bu işe kalkışması kazaya davetiye çıkarabilmektedir.

Sağlıklı Şömine İçin Sağlığı Temizlik

Ateş yakılan her ortamda olduğu gibi şömine içerisinde şömine camında ve şömine bacasında da iş ve işin katmanlaşmasıyla büyük kurum pislikler oluşmaktadır. Bu da şömine performansını etkileyip birçok olumsuz duruma sebep olmaktadır. Uzman kişilerin yardımı ile bu sıkıntıların üstesinden kolaylıkla gelmek mümkündür.

Odalarımızı tarihin en güzel dekoruyla süslemek isteyen bizler sonucu tıkanıklık olan şömine bacası nasıl temizlenir araştırmaktayız. Profesyonel ve tecrübe kişilerce temizliği oldukça basit olan bacalar sıklıkla temizlenmelidir. Baca ile birlikte şömine içi baca tutamakları da temizlenmelidir. Bu sayede yaşanabilecek yangın ve benzeri kazalara karşı tedbir alınmış olacaktır.