Şömine Bacası - Yanar Şömine

Şömine Bacası

Şömine Bacası

Şömine Bacası

Şömine bacası, şöminelerde ısınma amacı ile yakıldıktan sonra ateş nedeni ile ortaya çıkan duman, is ve bazı gazların dışarıya atılmasını sağlayan, ortamın havasız kalmasını önleyen bir yapıdır. Şöminelerin üst kısmından başlayarak yukarıya doğru çıkar ve çatı üzerinden ağzı açılarak dumanı, isi ve bazı gazları dışarıya atmaya yardımcı olur. Şömine kullanıcıları için çok önemli ve çok kritik bir unsurdur.

Şömine Bacası Nedir?

Şömine bacaları genel olarak normal soba bacalarından daha büyüktür. Şömine bacaları, çatıdan sonra uzadıkça çapı küçük görünür. Çünkü gelebilecek doğal bir darbe sebebi ile dengesini bu şekilde koruyacaktır. Ayrıca binaların yapılarına göre çatının en tepesi ile çatı arasında belirli bir uzaklık olmalıdır. (Arada minimum 80 cm olmalıdır.)

Şömine Bacası Hakkında Dikkat Edilemsi Gerekenler:

Şömine bacasının yapılması çok meşakkatli bir iştir. Şömine bacasının dışarıdan L köşebentleri enine olarak 50 cm ve boyuna da 2 m ‘de bir L köşebenti yerleştirilmelidir. Şömine baca ölçüleri genel olarak 30 x 30 cm şeklinde olmaktadır. Ancak yapıya göre değişiklik gösterebilir. Şömine bacasının çok kıvrımlı olamamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Şömine bacası en çok bir defa S şeklini alabilir. Ayrıca şömine bacaları için şömine şapkalarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü şömine bacası en üstü açık olan bir borudur. Yani yağmur yağdığını varsayar isek, bacadan direkt olarak aşağıya yani şömineye yağmur suları inecektir. Bu sebeple de şöminenizin içi rutubetlenecek ve koku yapacaktır. Ancak şömine şapkası kullanırsanız bu soruna önlem almış olursunuz.