Şömine Camı Nasıl Temizlenir? - Yanar Şömine

Şömine Camı Nasıl Temizlenir?

Şömine Camı Nasıl Temizlenir?

Şömine Camı Nasıl Temizlenir?

Şömine camı, şöminelerde ateşin ardında kalmasını sağlayan, koruma ve güvenlik amaçlı kullanılan cam bölmedir. Camın hemen ardında şömine ateşi yandığından dolayı, içeride havasızlığın da etkisi ile duman, is ve kir toplanacaktır. Toplanan is, kir ve duman da cama yapışacak ve zorlayıcı bir temizlik süreci yaşatacaktır. Temizliğinin zahmet vermesi demek, kötü bir izlenim bırakmasın. Çünkü şömine camı hem ateş sıçramalarından hem dumandan hem kirden hem isten hem de minik de olsa tehlikelerden koruyor ve aynı zamanda şömine ateşinin zevkine rahatça varmanıza yardımcı oluyor.

Şömine Camları

Şöminenizi uzun süre yaktıktan sonra yeniden yakmak istediğiniz zaman öncelikle şöminenizi temizlemeniz gerekmektedir. Her şömine yakışınızda odunların küle dönmesi, duman ve is sebebi ile şömine camınız çok kirlenecektir. Şöminenizi temizlerken şömine camınız da dikkatlice temizlenmelidir. Temiz olan şömine camı sayesinde hem ateşi rahatça izleyerek keyfini çıkartırsınız hem de ısının daha net yayılmasını sağlarsınız.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/el-yapimi-somineler/49 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Şömine camlarının farklı modelleri ve kullanılabilirlikleri sayesinde temizleme yöntemleri bazen ayrı olabiliyor. Şöyle ki, normal açılıp kapanan bir cam ise kapağını açmanız yeterlidir. Kapağı açık bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ancak asansör tarzında olan şöminelerin camlarını nasıl temizleyeceksiniz? Cam kapağın çıkartma yeri olması lazım. Bir çıkartma yeri yok ise kapak tamamen kapalı haldeyken dışarıdan rahatça temizleyebilirsiniz. Tak- çıkar türde şömine camına sahipseniz de şömine camını çıkartarak temizleyebilirsiniz.

Şömine Camı Temizliği

Şömine camı temizliği farklı yollar ile yapılabilir. Ancak şömine camının ömrünü uzatmanız için çizmeden ve yıpratmadan temizlemelisiniz. Şömine camınızı temizlemek için öncelikle şöminenizin soğumuş bir şekilde beklemesi gerekmektedir. Sonrasında en doğru yöntem olan püskürtme ile temizleyin. Şömine camı temizliğiniz için amonyak kullanabilirsiniz. Püskürtme özelliğine sahip olan şişelerin içerisine seyreltilmiş amonyak ile suyu koyun ve karıştırın. Yanınıza cam çizmeyen bir bez veya kâğıt havlu alın. Amonyaklı suyu kirli, isli ve dumanlı olan şömine camına sıkın. Birazcık bekledikten sonra elinizdeki silme bezi ile güzelce temizleyin.

Düşünelim ki bazı kirler yapışmış ve silince gitmedi. O zaman şöyle bir tüyo paylaşalım: kâğıt havluları seyrek amonyaklı suya batırın ve cama yapıştırın. Bekletin.  Sonrasında şömine camınızdan kâğıt havluyu soyun. Kurulayabilirsiniz. Şömine camınız artık temiz olmuştur.

Şömine modelleri hakkında bilgi almak için www.yanarsomine.com.tr linkimizi ziyaret edebilirsiniz.