Şömine Çeşitleri - Yanar Şömine

Şömine Çeşitleri

Şömine Çeşitleri

Yaşam alanlarına her zaman hoş bir görünüm katmak noktasında başarılı olan şömineler, son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Esasında şöminelerin çok eski dönemlerden bu yana etkili bir şekilde kullanıldıklarını ifade etmek mümkün oluyor. Özellikle soğuk kış mevsiminde sıcak bir hava oluşturmak noktasında başarılı olan şömineler, çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmiş, harika yapılardır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak şömine çeşitleri de artış göstermiştir. Bu sayede günümüzde şöminelere olan ilgi de günden güne artış göstermiştir.

Esasında odunlu olarak tanımlanan eski tip şöminelerin kullanımının zahmetli olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı modern dünyada odunlu şöminelerin daha çok villa tipi yaşam alanlarında ya da müstakil evlerde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Apartman tipi yaşam alanlarında da kullanılabilecek olan şömine çeşitlerinin hayatımıza girmiş olması; bu ürünleri yeninde favori konumuna getirmiştir.

Başlıca Şömine Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz koşullarında birbirinden farklı şömine çeşitleri karşımıza çıktığı için hemen her kullanıma uygun olan şöminelerden söz etmek de mümkün oluyor. Esasında şöminelerin çeşitlenmesi teknolojinin gelişmesiyle doğrudan ilgilidir. Yine tasarım dünyasının gelişmesi karşımıza çok sayıda farklı şömine modelinin çıkmasını da mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda başlıca şömine çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Ethanollü şömineler
  • Açık sistem şömineler
  • Kapalı sistem şömineler
  • Elektrikli sistem şömineler

Sıralanan şömine çeşitleri daha çok şöminelerin sistemlerine göre sınıflandırılıyor. Şömine çeşitlerini incelediğimizde hemen her yaşam alanında konforlu bir şekilde kullanılabilecek olan şöminelerin varlığından söz etmek de mümkün oluyor. Bundan dolayı da günümüz itibariyle şöminelerin gün geçtikçe yaygınlaştığını ifade etmek de mümkün oluyor.

Ethanollü Şömineler

Isı kapasitesi az olsa da estetik görünüm açısından son derece başarılı olan ethanollü şömineler; en yeni şömine çeşitleri arasında yer almaktadır. Avrupa standartlarına uygun bir şekilde üretilen ve kendine has bir yakıt sistemi bulanan ethanollü şömineler; şeker kamışından üretilmiş olan bir yakıtla çalışmaktadır.

Açık Sistem Şömineler

Taştan ya da tuğladan yapılan açık sistem şömineler, ısıtma özelliklerinden çok estetik görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Farklı tasarım özelliklerine uygun olarak yapılabilen açık sistem şömineler; yaşam alanlarıyla uyumludur.

Kapalı Sistem Şömineler

Sacdan ya da pik dökümden üretilmiş olan kapalı sistem şömineler tam olarak ısı kaynaklı şöminelerdir.

Elektrikli Sistem Şömineler

Elektrikle çalışan elektrikli şömine çeşitleri yakın zamandan bu yana tercih edilen şömine modelleri arasında yer almaktadır.