Şömine Denince Akla Gelenler - Yanar Şömine

Şömine Denince Akla Gelenler

Şömine Denince Akla Gelenler

Şömine Denince Akla Gelenler

Şömine insanın ısınma, üzerinde yemek yaptığı ariyetten çeşitli güzel sohbet ettiği bir ürün olabilmektedir. Ev sahipleri genellikle şömineleri ev dekorasyonunu daha güzel olması için kullanabilmektedir. Son yıllarda popülerliğini korumakta ve devam ettirmektedir.

Şömine Ateşi

Ateş şömineler için bir çekim noktasıdır. Yaşamı boyunca aile içindekileri sıcak hissettirmektedir. Ateşin getirdiği fiziksel keyif ve görsel keyif birleştiğinde bizlere inanılmaz huzur kaynağı olabilmektedir. Yüzyıllar boyunca şömine geleneği halen devam etmektedir. Ve halen daha kullanılmaktadır. Şömine başlangıcı ise Fransa’dan doğmuştur. Bu başlangıç ise neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Şömine hem evimiz hem içimizi yüzyıllardır ısıtmaktadır. İnsan yaşamından asla vazgeçmemelidir.

Şömine Modelleri

Şömine modellerini tercih ederken dekorasyona önem verildiği gibi konfora da önem verilmelidir. Şömine alırken seçeceğiniz firmayı iyi seçmelisiniz. Dekoratif şömine modelleri ise baca gereksinimine ihtiyaç duymamaktadır ve depolama gibi sıkıntısı olmamaktadır.

Doğalgazlı Şömine Nedir?

Doğalgazlı şömineleri kullanmak için doğalgaz hattınızın tamamen yapılmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde kullanamamaktaysanız LPG yakıtı ile yakabilirsiniz.  Çalışma bakımından tıpkı elektrikli şöminelere benzemektedir. Doğalgazlı şömineler diğer şömine çeşitlerine göre daha tasarruflu ve zahmetsiz olduğu için tercih edilmektedir. Klasik şöminelere göre daha konforlu olup kül iz duman gibi zahmetli işler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Doğalgazlı şöminenizi yakmak için tek yapmanız gereken şöminede bulunan tuşa basmanız gerekmektedir. Bu şekilde şömineniz yanmaya başlayacak ve aynı elektrikli şömineler gibi uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edebileceksiniz. Doğalgazlı şöminelerin temizlik gibi bir derdi olmadığı gibi baca sistemi gibi bir derdi de yoktur. Yani anlayacağınız gibi doğalgazlı şömineler zahmetsiz ve kullanışlı olabilmektedir.

Elektrikli Şömine Nedir?

Elektrikli şömineler dekorasyonun odak noktası olabilmektedir. Yüzyıllar boyunca dekorasyonun bir ürünü olmuştur. Son zamanlarda ise dekorasyonun bir parçası elektrikli şömine olmaktadır. Baca gereksinimine gerek duymadığı gibi kül, is, duman gibi sorunlarda ortadan kalmaktadır. Evlerde baca sistemine ihtiyacı olmadan çalışan şömine modeli olan elektrikli şöminenin; L tipi, U tipi gibi seçenekleri her zaman mevcuttur.

2 Boyutlu Elektrikli Şömineler

Elektrikli şömine modellerinde yer alan bu şömine kullanıcılara derinlik hissi oluşturarak kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Kullanıcıların istediği zaman ısıtma özelliği eklenebilmektedir. 2boyurlu şömineler genel olarak bunlarla sınırlı kalmayabilir. Çünkü bu ürünlere ses efekti eklendiği gibi bluetooth özelliği de bulunmaktadır. Ariyetten uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir.

3 Boyutlu Elektrikli Şömineler

Elektrikli şöminelerinizde klasik şömineleri görmek isterseniz 3 boyutlu elektrikli şömineleri tercih edebilirsiniz. Nedeni ise 3 boyutlu elektrikli şöminelerde su dumanı ve buhar efekti gibi odun yanma sesini de duyabilirsiniz. Tam anlamıyla şömine keyfi yapmaya yarayan bu ürün tek dezavantajı ısıtma özelliğinin bulunmamasıdır. Ancak Evinizde muhteşem bir dekorasyon olacağından emin olabilirsiniz.

Klasik Şömine

Klasik şömineler yüzyıllardır hayatımızın içersin de yer almaktadır. Genel olarak gelişen teknolojiye uyarak çeşitli özellikler eklenebilmektedir. Yepyeni dizaynlar sayesinde şöminenizin haznesinde yana odunlar verimli ve ısı enerjisinde dönüştürülebilir.

Şöminede Kullanılan Yakıtlar

Meşe, gürgen, kayın, vb. gibi sert sahip olan ağaçlar olabilmektedir. Reçineli ağaçlar ise tavsiye edilmez nedeni ise çok şiddetli yandıkları için. Şömine enerjisini arttırmak için ve camlarında iz kalmamaları için en az 2 yıllık kurutulmuş odun kullanılması gerekmektedir. Kömür, akuja ve afrika kökenli ağaçların kullanılması önerilmemektedir.

Elektrikli Şömine Ne Kadar Elektrik Harcar?

Elektrikli şömineler ne kadar elektrikli harcar sorusunun cevabı çeşitli olabilmektedir. Farklı türlerdeki elektrikli şömineler değişik miktarda elektrik harcar. Ariyetten elektrikli şöminenin kaç derecede ve ne zamandır yandığına da bakılmalıdır.