Şömine Dış Giydirmeleri - Yanar Şömine

Şömine Dış Giydirmeleri

Şömine Dış Giydirmeleri

Şömine Dış Giydirmeleri

Şömine dış giydirmeleri şöminenin görünüşünü odanıza ve tarzınıza uygun yapmak için kullanılır. Bunun yanı sıra modayı takip ettiğini şöminesiyle yansıtmak isteyenler için de dış giydirmeler oldukça önemlidir. Ayrıca pişirme amaçlı kullanılması düşünülen şöminelerde bu amaca uygun giydirmeler de tasarıma eklenmektedir. Bu yazımızda rustik, tasarım ve ham şömineler üzerinde konuşacağız.

Rustik Şömine

Rustik şömine modelleri klasik olarak adlandırılsa da pek çok kişi tarafından tercih edilen modellerdir. Bu tarz şöminelerde doğal taşlar ve işlenmemiş ahşap kullanılarak oluşturulan dış giydirme kullanılır. Genellikle odunlu şöminelerin dış giydirmelerinde kullanılırlar. Bu sebeple odunluk kısımları da bulunmaktadır. Elektrikli şömine modellerinde kullanıldıklarında odunluk kısımları aksesuar görevi görür. Dağ evlerinde sıklıkla karşımıza çıkan modeller bu gruba girmektedir.  İsteğe göre yemek yapmak için küçük bir fırın ve ocak dış giydirmeye eklenir. Yine isteğe göre şöminenin dış giydirmesinin yanlarına oturma alanı ekletilebiliyor.

Tasarım Şömine

Adından anlaşılacağı üzere tasarım şömine bir eve veya bir kişinin tarzına göre özel olarak tasarlanmış dış giydirmeler kullanılan şöminelerdir. Kişinin tarzına ve evin fiziksel özelliklerine bağlı olarak çok çeşitlilik gösterirler. Tarz olarak klasik odun şöminelerinden oldukça farklıdırlar. Evin değişik alanlarında kullanılmaları tercih edildiği için genellikle baca sıkıntısı yaşamamak adına elektrikli şömine kullanılır. Evinizin durumuna göre merdiven altına koyabileceğiniz bir model ya da odanızın ortasında tavandan sarkan bir model tercih edebilirsiniz. Zevkinize göre bir plazma şöminenin etrafına tablo çerçevesi gibi dış giydirme uygulayarak tablo seyreder gibi ateşin keyfine varabilirsiniz. Bu tarz şömineler tasarım şömine grubuna girmektedir.

Ham Şömine

Kendini adıyla belli eden ham şömine şöminenin sadece dış giydirmesinin olması fakat içine şömine yerleştirilmemiş halidir. Genellikle ahşap modelleri satılmaktadır. Oymaları yapılmış olup isteğe göre boyalı ya da boyasız satılmaktadır. Genellikle şöminesi olan kişiler şöminelerini yenilmek için yeni şömine almak yerine ham şömine almayı tercih ederler. Bu şekilde yapacakları masraf daha az olurken bir yandan da modaya ayak uydurmaya devam etmiş olurlar. Ham şömine almanın bir diğer avantajı da şömine ölçülerini ayarlayabilme konusunda daha esnek olmalarıdır.