Şömine Dumanı Nasıl Engellenir? - Yanar Şömine

Şömine Dumanı Nasıl Engellenir?

Şömine Dumanı Nasıl Engellenir?

Şömine dumanı nasıl engellenir? Şömine dumanını önlemenin ilk adımı, bacanızın iyi durumda olduğundan emin olmaktır. Yılda en az bir kez bir uzmana kontrol ettirin ve gerekirse temizlettirin. Daha eski bir sobanız veya şömineniz varsa, kreozot oluşumu için kontrol ettirmeyi düşünün. Kreozot, bacada birikebilen ve hava akışını azaltarak yangın riskini artıran yapışkan siyah bir maddedir. Bütün bu bilgiler ışığında Şömine dumanı nasıl engellenir? İşte detaylar!

Isıtma için şömine kütükleri veya başka bir biyo-enerji kaynağı kullanıyorsanız, yalnızca iç mekan kullanımı için önerilenleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Asla işlenmiş kereste veya kontrplak yakmayın; bunlar yakıldığında insanlar için toksik gazlar üreten kimyasallar içermektedir.

Şöminenizin yanına kurulu otomatik bir damperiniz yoksa, evin içinde herhangi bir ahşap ürünü yakmadan önce bir tane kurmayı düşünmelisiniz. Bir damper, ev veya kabin içinde havanın serbestçe dolaşmasına izin verirken dumanın bacadan girmesini önler. Peki, odunlu Şömine dumanı nasıl engellenir? İşte detaylar!

Odunlu Şömine Dumanı Nasıl Engellenir?

Odunla yanan bir şömineniz varsa, alevlerin önünde dinlenmenin ve dans etmelerini izlemenin ne kadar eğlenceli olabileceğini bilirsiniz. Ama tüm bu duman ne olacak? Bunu önlemenin yolları vardır. İlk adım bacanızı kontrol etmektir. Bir sonraki yangınınızı başlatmadan önce bazı bakım veya onarımlara ihtiyacınız olabilir. Baca tıkanırsa veya hasar görürse, bu dumana neden olabilir.

Gazlı Şöminelerde Şömine Dumanı Nasıl Engellenir?

Gazlı bir şömineniz varsa, duman konusunda endişelenmenize gerek yokTUR. Ancak şömineniz odun veya propan kullanıyorsa yapabileceğiniz birkaç şey vardır;

  • Bacayı engelleyen bir şey olmadığını kontrol etmelisiniz
  • Profesyonel baca temizleyicilerine şöminenizi yılda bir kez kontrol ettirmelisiniz
  • Bacanızın temiz olduğundan ve herhangi bir engel bulunmadığından emin olmalısınız

Şömine dumanına engel olmak için her kullanımdan önce bacanızı temizleyin. Bu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, potansiyel olarak alev alabilecek bacada kreozot birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. İkincisi, genel olarak duman çıkışını azaltan bacadan daha iyi hava akışına izin verecektir. Böylece Şömine dumanı nasıl engellenir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt verdik!