Şömine Fiyatlarını Etkileyen Faktörler - Yanar Şömine

Şömine Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Şömine Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Şömineler, genellikle salonlarda kullanılan mimari yapılardır. Şömineler, hem dekoratif bir amaçla hem de ortamın sıcak tutulması için tercih edilmektedir.

Şöminelerin fiyatlandırılmasına bakıldığında; şöminenin çeşidi, bacası, haznesi ve dış giydirmesi fiyatları etkileyen unsurlardandır. Şömine fiyatlarını etkileyen bir diğer unsurda şöminelerin kaliteli ve güvenli olmasıdır.

Ucuz Şömine Fiyatları

Haznelerine Göre Şömine Çeşitleri

Şömine hazneleri, döküm veya ateş tuğlası olarak iki türdür:

  • Döküm hazneleri, kullanıldıkları ortama daha fazla ısı yaymaktadır. Kullanımı da oldukça kolay olduğu için fiyat karşılaştırmalarına bakıldığında daha maliyetlidir.
  • Ateş tuğla hazneleri, daha çok kullanım alanına sahip bir şömine türüdür. Bu hazne türü, döküm haznelere göre daha dekoratif bir görünüme sahiptir ve genellikle dekoratif amaçlarla kullanılırlar. Ateş tuğla haznelerine, üretim aşamasında, parlak renkler ve desenler eklendiği için hoş bir görünüşe sahiptirler. Fakat ateş tuğla hazneleri, ısı elde etmede yeterli değillerdir. Bundan dolayı da fiyatları daha düşüktür.

Hazneli şömine seçilirken; güvenilir ve kaliteli ürünleri kullanan firmaları tercih etmek, hem can güvenliğini hem de şöminelerden memnun kalınmasını sağlamaktadır. Kalitesiz şömine üreten firmaların yaptığı şömineler, yangın tehlikesi oluşturmaktadır.

Şömine Bacaları

Şömine bacaları dayanıklı olmalıdır. Ayrıca çeşitli etkenlere karşı yanma sorunu ortaya çıkarmaması gerekmektedir. Şöminelerden çıkan zararlı ve duman ve alevler, bacalardan dışarıya atıldığı için; bacaların kaliteli olması oldukça önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte bacaların doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Doğru bir şekilde yerleştirilmeyen bacalar, alevlerin ve dumanların sızmasına neden olup, sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ucuz Şömine Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ucuz şömine almak isteyenler, özellikle şöminenin hazne kapağına dikkat etmelidir. Daha düşük bir fiyata şömine almak için, yandan açılan kapak hazneleri tercih edilmelidir. Biraz daha maliyetli olan asansörlü tip hazne de tercih edilebilir. İdeal bir fiyata sahip olan asansörlü tip hazne modeli, odanın sürekli sıcak kalmasına olanak sağlamaktadır.

Açık haznelerin az kişi tarafından kullanılmasındaki ana sebep, yangın çıkma tehlikesini ortaya çıkardıkları içindir. Bundan dolayı da sektörde de çok tutulmamıştır.

Sağlık sorunlarının olmaması için, kaliteli firmalar seçilmelidir. Şömine yapılırken kullanılan malzemelerin, araştırılıp tespit edildikten sonra kullanılması gerekmektedir.