Şömine Hangi Malzemeden Yapılır - Yanar Şömine

Şömine Hangi Malzemeden Yapılır?

Şömine Hangi Malzemeden Yapılır?

Şömine hangi malzemeden yapılır konusu maksimum ısı verimini almanız ve şömineniz yanarken güvende olmanız açısından önemlidir. Isı verimi ve güvenliğin tam sağlanması için de kaliteli malzeme kullanımı gerekir. Şöminenizi seçerken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şunlardır:

  • Şöminenin yakıtının doğru bir şekilde yanması gerekir.
  • Odunlu şömine kullanıyorsanız oluşacak dumanın baca sisteminden iyi şekilde çıkması gerekir.
  • Mekanın boyutuna uygun olacak şekilde şömine boyutu seçilmelidir.
  • Şöminenin bulunduğu ortamda başka yanıcı maddelerin olmaması gerekir.

Şömine yapım aşamasında en önemli husus baca ile yapılacak olan doğru bağlantıdır. Şömine bacaya uzak bir alana kurulmamalıdır ve aynı alanda olmaları gerekir. Eğer oda 12m2 altında olursa açık hazneli şömineler kullanılmaz.

Şömine Fiyatları Odunlu

Şömine modelleri boyutlarına ve kullanacağınız malzemeye göre fiyat farklılıkları gösterirler. Şömine hangi malzemeden yapılır derseniz öncelikle kullanacağınız malzemelerin fiyatlarını araştırabilirsiniz.

Eğer açık hazneye sahip şömine kurmak istiyorsanız şömine malzemelerini A1 sınıfından emniyete sahip ve yanıcı olmayacak şekilde seçmeniz önemlidir. Şömine modelleri klasik şömineler ve modern şömineler olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Modern ve klasik şöminelerin farkı dış cephe giydirmelerinin farklı malzeme ve farklı desenlerden oluşmasıdır. Oyma desenli şömineler literatürde klasik şömineler içerisinde yer alır. Modern tarz şömineler ise daha sade olurlar ve desenleri çok detaylı değillerdir. Evinizin dekorasyonuna göre iki modelden birini seçebilirsiniz.

Şömine Cafe Motel

Şömineler yalnızca evlerde ve iş yerlerinde değil otellerde ve kafelerde de ısınma ve dekorasyon amacıyla kullanılırlar. Modern tarz şömineler kafe ortamlarına ayrı bir şıklık katar ve ortamı daha samimi bir hale getirir.

Klasik şömineler genelde büyük ortamda olurlar ve duruşlarında bir ağırlık vardır. Modern şöminelere göre temizliği daha zor olur fakat şömineden tam verim almak istiyorsanız ve alanınız uygunsa klasik şömineler tam aradığınız modellerdir.

Şöminelerde hazne kısmı, ısı odası ve baca sistemi vardır. Tüm bölümler birbirine uyumlu ve doğru ölçüde yapılmalıdır.