Şömine ile Ev Isıtma Sistemleri - Yanar Şömine

Şömine ile Ev Isıtma Sistemleri

Şömine ile Ev Isıtma Sistemleri

Şömine ile Ev Isıtma Sistemleri

Şömine ile ev ısıtma sistemleri günümüzde teknolojinin iyice gelişmesiyle birçok farklı model ve avantaj kazanmıştır. Şömineler eski zamanlarda kırsal kesimlerde ısınma amaçlı kullanılırken artık şehirlerde de hayatımıza girmiştir.

Ev dekorasyonunda da şöminelerin büyük bir yeri vardır. Bir odaya girildiğinde ilk dikkat çeken dekorlardan biri şömineleredir. Şömine ile ev ısıtma sistemleri diğer ısınma yöntemlerine göre daha uygun olmaya başlamıştır.

Şık ve modern döşeli evler için klasik şömine modelleri ile daha otantik evler için kullanılabilecek farklı tasarım örnekleri oldukça gelişmiştir. Şömine ile ev ısıtma sistemleri hem görsel hem de işlev açısından oldukça avantajlıdır.

Şömine Modelleri

Şömineler çok eski zamanlardan günümüze kadar birçok gelişim göstermişlerdir. Şömine ile ev ısıtma sistemleri modellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Klasik şömineler
  • U tipi şömineler
  • L tipi şömineler
  • Taş şömineleri
  • Plazma şömineler
  • Elektrikli şömineler
  • Üç boyutlu şömineler

Her modelin kendine özgü bir havası ve avantajları vardır. Şömine ile ev ısıtma sistemleri hazneli ya da haznesiz olmak üzere de farklı türlere ayrılırlar. Bacalı ya da bacasız ortamlara özel şömineler vardır.

Şömine ile ev ısıtma sistemleri görsel olarak da bir şölen sunar. Stresli bir günden sonra ailenizle ya da arkadaşlarınızla şömine başında huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz.

Yalnızca iç mekanlara değil balkon ya da bahçe gibi dış mekanlara kurulan şömineler de vardır.

Şömine Yapımı

Hazır alabileceğiniz şömine ile ev ısıtma sistemleri haricinde şömineyi uygun malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için en önemli husus kaliteli malzeme kullanmaktır.

Beton harcı, kum, taş ve çakıllar ile ister metal ister camdan bir koruyucu ile şöminenizi kendiniz kurabilirsiniz. Şömine ile ev ısıtma sistemleri kurulurken uyulması gereken standart ölçüler vardır. Örneğin hazne derinliği 60 cm olmalıdır.

Beton harcını istediğiniz boyutta şekillendirip kuruttuktan sonra odun yakma yeri için kum ve taşları kullanabilirsiniz. Ateş yanarken kıvılcımların yere düşmemesi için de cam siperlik kullanabilirsiniz.