Şömine İmalatı - Yanar Şömine

Şömine İmalatı

Şömine İmalatı

Mekanları ısıtmak için veya yöresel yemekleri yaparken kullanılan ısı kaynağıdır. Şömine ateş yakma bölümüne sahip olan mimari yapı öğesidir. İçerisinde yakılan ateşin dumanı çıkması için düz bir bacaya sahiptir. Şömine genelde evlerde bulunsada dekoratif olarak kullanıldığı da bilinir.

Şömine ateşin kullanılmaya başladığı çok eski zamanlardan beri bulunmaktadır. Eski dönemlerde yerlerde çukur biçiminde kullanılan şöminelerde yakılan ateşin üzerindeki tavan kısmına delik açarak oluşturulan ilkel bacalardan atıllırdı. İki katlı evlerin yapıldığı dönemlerde şömineler dış kesimlerde yer almaya başlamıştır. şöminelerde baca sistemini geliştirmesi ile şöminenin tarihinde iki büyük devrim gerçeklemiş oldu.

Şömine İmalatı

Şöminenin temeli için standart döşeme şekli:

  • Şöminenin temel derinliği 50,60 cm derinliğinde çukur kazınız
  • Kazdığınız çukuru moloz vs başka şeylerle doldurun tabanı yatay şelikde sıkıştırın
  • Kalıplar olşturun ve bir ruberiod ile karıştırın
  • Kalıbı monte edin ve kırık tuğla ve molozla doldurunuz
  • Oluşturduğunuz yüzeyi hizalayın
  • Ve düzenli bir şekilde örtün ve birkaç hafta iyi bir şekilde kurumasını bekleyin
  • Tuğlaları döşemek için, kil harcına ihtiyaç olacak.

Duvar Döşemesi

Şömine yapımında köşelerin döşenmesi tavsiye edillir. Tuğlanın çimento harcı üzerine serilmesi daha iyidir. Daha orijinal görünüm vermek için alt sıradaki köşeleri döşeyin, fakat kalan herşey düz ve hazırda kil harcı. Döşemeden önce her tuğlalar birkaç dakika boyunca düz suya koyulmalıdır. Böylece içerisindeki hava dışarıya çıkar. Bu konuyu görmezden gelirsek, tuğlalar kil çözentisinden nemi çeker ve duvarın dayanıklılığını yükseltecektir.

Baca Montajı

Şömine yapımında en kritik noktalardan birisi baca yapımıdır. Bu işi yaparken kalite odaklı ve sıcak bir odada karbonmonoksit dolayısıyla olasılığına bağlı olduğu gibi, iyi bir baca olduğunu belli etmektedir. Böylece güvenliğiniz garanti altında olur.

Çatıya kadar baca duvarlarında kil harcı kullanılmalıdır. Bacanın üzeri çimento ile yapılabilir. Şömine bacaları tuğladan yapılmalıdır. Baca yapımını kolaylaştırmak istiyorsanız, duman şaftı için tasarlanmış özel boru kullanın.