Şömine Isı Odası Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Şömine Isı Odası Nasıl Yapılır?

Şömine Isı Odası Nasıl Yapılır?

Şömine Isı Odası Nasıl Yapılır?

Geçmişe özlem duyan ve evinde güzel bir ambians oluşturmak isteyen kişilerin tercihi şüphesiz birbirinden özel şöminelerdir. Muhteşem ambiyansının yanında belirli alanlarında daha rahat ısıtılabilmesi için ateşin üzerine gelecek şekilde konumlandırılan kazan ve tesisat bütününe şömine ısı odası denir.

Birçok modelde yapılmakta olan şömineler ısı odası eklendiğinde başlı başına dikkat edilmesi gereken, profesyonellik gerektiren teferruatlı bir imalata dönüşmektedir. Hem kullanılan malzemeler hem de izolasyon işlemleri büyük bir dikkatle yapılmalı aksi halde zamanla nem rutubet ve bunlara bağlı olarak ortama kötü koku ve negatif hava verebilmektedir. Dolayısı ile oda içi istenmeyen bir ortama dönüşür.

Şömine Isı Odası Nerede Nasıl Kullanılır

Günümüz modern binalarda şömineler kapalı hazneli tercih edilmektedir. Kapalı haznede duvar arkasında ateş haznesinin üzerine galvaniz saç ile yeni bir hazne yapışır. Buradaki hava sirkülasyonunu sağlamak için sıcak hava ve soğuk hava giriş çıkış oluşturulur. Isı odasından ısıtılmak istenen alanlara da ısı transferi için kanal isteğe göre de su hattı ile ısınma sistemi oluşturulabilmektedir. Çoğunlukla şömine ısı odası nasıl yapılır? Merak edilen bir konudur.

Yaygın olarak şömine sistemlerinde ki ısı odasının ısıyı dengeli bir biçimde odaya ve belirlenen alana vermesi hedeflenir. Isıtma yöntemi havadan havaya yahut havadan suya uygulanabilmektedir. Uygulama şekline göre çok katlı binalarda oldukça kullanışlı ısıtma sistemleri oluşturulabilir. Profesyonel bir ekip ve tecrübeli bir iş ile uzun yıllar bu keyfi yaşamanız mümkün olmaktadır.

Şömine Isı Odası Yapımında Püf Noktalar

Her imalatta olduğu gibi ısı odası yapımında da kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Bu şöminenin hem ömrünü hem de ısı kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Isı odası yapının plan proje aşamasında belirlenmelidir. Şömine ve ıssı odası yapımı sonradan ek yapılacak ise mimari bir çalışma yapılarak yeterli alanın tasarlanması gereklidir.

Isı odası kaliteli malzeme ile yapılmalıdır. Galvanizli saç ile en az ısı kaybı elde edilmektedir. Ancak kullanılacak kalınlık ve haznenin büyüklüğü yakılacak yakıtın da özelliğine göre planlamalıdır. Herkesin merak ettiği şömine ısı odası nasıl yapılır? Farklı tasarımları sunacaktır. Yakıta göre şömine tercih edilip tüm parçaların da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu nedenler göz önünde bulundurularak daima alanında uzman ekiplere yapılmalıdır.