Şömine Ölçüleri - Yanar Şömine

Şömine Isı Odası ve Şömine Bacası

Şömine Isı Odası ve Şömine Bacası

Şömine Isı Odası ve Şömine Bacası

Seçmiş olduğunuz hazne mekanınızda düz veya köşe duvarınıza yerleştirdikten sonra, kutu profilden oluşan bir kafes içine alınır. Yerleştirilen bu kafesin bütün iç yüzeyler, tavanıda dahil olmak üzere, 1260°C ısıya dayanıklı seramik battaniye ile izole edilmektedir.

Şömine Isı Odası

Isı odasının izolasyonu yapılmış çelik konstrüksiyon kafesin içe bakan yüzeyleri, 0.4mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeyleri kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanmaktadır. Kırmızı yanmaz alçıpan üzerine galviz sacdan menfez kasalı , alüminyum, soğuk hava giriş, sıcak hava çıkış menfezleri konur ve şöminenizin ürettiği tüm ısının hiçbir kayba uğramadan birikeceği kapalı bir oda oluşturulmuş olur. Alt menfezlerden giren soğuk hava, haznenizin ürettiği enerjiyle ısınarak yükselir ve yukarıdaki sıcak hava çıkış menfezinden odanızın içerisine üfler.

Isı Odası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seçmiş olduğunuz haznenin üzerine uygulanacak ısı odasının yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, şöminenizin beklentisinde önemli rol oynamaktadır.

Isı odasının izolasyonunda kullanılan malzemelerin belirli bir sıcaklığın üzerinde çözülüp eriyen bağlayıcı lifler içermeyen ve koku yapmayan özelliklerde olması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Isı odası İzolasyonu için en ideal malzeme; 1260°C ısıya dayanıklı, rulo seklinde, seramik battaniyedir. Yüksek ısılarda koku, çözülme, formunu kaybetme gibi riskler içermemektedir.

İzolasyonunu yaptığınız odanın içine bakan kısımlarının 0.40mm. galvaniz sac plakalarla dışa bakan yüzeylerinin de kırmızı yanmaz alçıpan ile kaplanması gerekmektedir.

Galvaniz sac plakalar ısının direkt yansımasını sağlamakta ve içi folyolu tas yünü gibi ısıyı emen malzemelerle kaplı eski tip ısı odalarına göre %30 daha fazla ısıtma gücü kazandırmaktadır.

Bu sayede haznenizin ürettiği yüksek ısı, ısı odası duvarlarını rahatsız etmeden tahliye olacak ve mekanın istenilen düzeyde ısınmasını sağlayacaktır.

Şömine Bacası

Şöminenizin daha verimli şekilde .alışmasını sağlamak için bacasının çap hesabının doğru yapılması gerekmektedir. Şömineniz ne kadar iyi olursa olsun küçük çaplı bir bacada şömine çalışmaz, tüter. Bu aşamada kontrollerini ve hesaplamalarını yaparken bilgili kişiler tarafından yapılması tercih edilmektedir. Çatınızdaki bacanın ise mahyasını (çatıdaki en yüksek noktaya) en az 50 cm, mümkünse 1 metre geçmesine dikkat ediniz. Bacanızın yakınında bulunan farklı bir bacanın yüksek olması bacanızın sağlıklı çekişini engeller.