Şömine Isı Odası - Yanar Şömine

Şömine Isı Odası

Şömine Isı Odası

Şömine Isı Odası

Şömine ısı odası, genellikle kapaklı hazneli şöminelerde bulunan, şömine yakıldıktan sonra sahip olunan ısının bu odacık içerisindeki depo alanıdır. Merkezi ısı yalıtma sisteminin temel fikrini bu şöminelerin ısı odaları oluşturmuştur.

Şömine Isı Odası Nedir?

Yalıtım için kalsiyum silikat ya da taş yünü malzemelerinden yapılır. Böylece nemlenme, koku yapa gibi olumsuz durumlar önlenir ve montajın da çok dikkatli ve profesyonelce yapılması gerekmektedir. Şömine ısı odaları büyük çoğunluk ile çinko kaplamalı galvaniz sacdan yapılmaktadır. Ayrıca şöminede sıcak ve soğuk havanın giriş – çıkış bölümleri yapıldığından ısı kaybı en az düzeyde olacaktır. Eğer şömineniz yapıldıktan sonra önünde oturan biri sıcaklıktan rahatsız oluyorsa kesinlikle bakım yapmanız ve sorunu çözmeniz gerekmektedir. Çünkü şöminenin önüne oturan biri ona doğru gelen sıcaklıktan rahatsız olamamalı, yanmamalıdır. Çünkü plana göre ısının ısı odasında birikip evin diğer odalarına dağılması gerektir. Ancak ısı toplanmış ve dağılmamış ise bir problem var demektir. Yalıtım aşamasında kullanılan her malzemenin de ısıya dayanıklı olması gerekmektedir.

Şömine Isı Odası Ne İşe Yarıyor?  

Şöminelerin ısı odası, şömine yanarken elde edilen ısıyı depolamak ve evin diğer bölümlerine dağıtılması amacı ile kullanılır. Eğer eviniz çok katlı ve büyük ise, şöminelerin borular sayesinde evin diğer odalarına ısı dağıtma işlemi işinize çok yarayacaktır. Çünkü ki kat arasında ısı yaydığını düşünecek olursak, ısının yayılması da çok daha kolay olacaktır.