Şömine İzolasyonu - Yanar Şömine

Şömine İzolasyonu

Şömine İzolasyonu

Şömine İzolasyonu

Şömine izolasyonu şömineden alınan verimin arttırılması ve şöminenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Şömine haznesinin etrafı yalıtım sağlayacak malzemeler ile kaplanır. Bu malzemeler genellikle şunlardır:

  • Taşyünü
  • Kalsiyum silikat
  • Taş levha
  • Alüminyum folyo

Genellikle bu malzemeler ısı ve su yalıtımı için kullanılır. Isı yalıtımı sağlandığında öncelikle enerji tasarrufu da sağlanır. Günümüzde doğalgaz pahalı bir ısınma sistemidir ve şömineler alternatif olmaya başlamıştır. Şömine izolasyonu bu tasarrufu daha da yükseltir.

Isı yalıtımı sayesinde zararlı gazlar da emilerek şömine doğa dostu hale getirilir. Şömine izolasyonu mekanın sıcaklığını uzun süre muhafaza eder ve şömineyi kapattığınızda bile sıcaklık ortamda bulunmaya devam eder.

Şömine İzolasyonu Nasıl Yapılır

Uygun malzemeler ile şömine izolasyonu tüm çevresi kaplanarak gerçekleştirilir. Müstakil evlerde su yalıtımı da oldukça önemlidir. Su yalıtımı sayesinde yağmur ya da kar yağdığında binanın dışında emilen su ev duvarlarından sızmaz.

Bu sayede rutubet oluşmaz ve şömine de sızan sulardan zarar görmez. Şömine izolasyonu su yalıtımı sayesinde duvarlarda suların donması ve genleşmesi sonucu oluşan çatlaklar da oluşmaz.

Evin içinde rutubet, mantar gibi insan sağlığını da tehdit eden oluşumları engeller. Şömine izolasyonu için kullanılacak malzemeler şömine taslak aşamasındayken belirlenir.

Yalıtım için doğru malzemeler seçilmeli ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Böylece hem şöminenin verimi artar hem de maliyeti azalmış olur.

Şömine İzolasyon Malzemeleri

Şömine izolasyonu uygun malzemeler seçilerek yapılır. İsteğe göre taşyünü, taş levha ya da diğer malzemeler kullanılabilir. Bu şöminenin kurulacağı binanın yapısıyla da ilgilidir.

Şömine kurulumu ve yalıtımı aşaması öncesi mekanda keşif yapan usta hangi malzemeleri kullanacağını belirler. Kullanılan malzemeler 1200 derece sıcaklığa kadar dayanıklı malzemelerdir.

Genellikle şömine izolasyonu için 10 ila 15 plaka malzeme yeterli olur. Bu sayı şöminenin boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olan malzemeler erime, yanma yapmayacağı için güvenle kullanılabilirler. Elde edilen ısı kazancı sayesinde daha az malzemeyle daha çok sıcaklık elde edilmiş olur.