Şömine Kalorifer Sistemi - Yanar Şömine

Şömine Kalorifer Sistemi

Şömine Kalorifer Sistemi

Şömine Kalorifer Sistemi

Şömine kalorifer sistemi klasik şömine görüntüsüne sahiptir ve kuru odunla çalışır. Sulu şömine de denilen bu sistemler ev ya da iş yerindeki kalorifer tesisatına şöminenin bağlanması ile kurulur.

Kalorifer tesisatına kurulan bağ sayesinde mekanın tek bir odası değil her yeri eşit derecede ısıtılır. Doğalgaz olmayan evlerin kullanabileceği gibi doğalgazlı evlerde de tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü şömine kalorifer sistemi doğalgaza göre daha ekonomiktir.

Ayrıca banyo ve mutfağa sıcak su temin edebilir ve yerden ısıtma da sağlayabilirsiniz. Birçok avantaja sahip olan şömine kalorifer sistemi ekonomik olarak da daha ucuzdur.

Binalarda da kullanılan bu sistem müstakil yapılarda %50 tasarruf sağlarlar.

Şömine Kalorifer Tesisatı

Şömine kalorifer sistemi dikkat gerektiren bir kurulumdur ve usta kişiler tarafından kurulması gerekir. Kuru odun ile çalışan şömine kullanımı klasik şöminelerle aynıdır. Önemli olan doğru ölçülerde kurulmasıdır.

Sulu şömine kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Şömine kalorifer sistemi kullanım talimatındaki kurallara uygun kurulmalıdır.
  • Elektrik kesintisi gibi durumlar olduğunda sorun yaşanmaması için kesintisiz güç kaynağı bağlantısı yapılmalıdır.
  • Şömine yakıtı olarak yalnızca kuru odun kullanılmalıdır.
  • Kalorifer tesisatına döşeme yapıldığında sistemin her yerinin hava alacak şekilde bağlanması gerekir.
  • Kurulum yapılmadan önce tesisat temizlenmelidir.

Tüm kurallara uygun sağlıklı bir şömine kalorifer sistemi kurulduğunda ısı verimi de oldukça yüksek olur.

Şömine Kalorifer Sistemi Fiyatları

Son yıllarda oldukça fazla tercih edilen şömine kalorifer sistemi tercih edilen modele göre fiyat değişimleri gösterir. Bir kere kurulduktan sonra enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Şömineden doğru verimi alabilmek için uygun ölçüler ve kaliteli malzeme kullanılmalıdır. Aksi takdirde kuru odun ile çalışan şömine duman ve is yapabilir. Şömine kalorifer sistemi genellikle plazma şömine modellerinde tercih edilir. Plazma şöminelerinin geniş haznesi sayesinde kalorifer bağlantıları daha kolay yapılır.

Plazma şöminelerin temizliği de daha kolaydır. Uygun şömineyi bulmadan önce mekanda uygun alanı bulmak için keşif yapılabilir.