Şömine Modelleri Balkon - Yanar Şömine

Şömine Modelleri Balkon

Şömine Modelleri Balkon

Şömine Modelleri Balkon

Eski zamanlar düşünülünce, ısınma amaçlı daha çok köy ve dağ evlerinde kullanılan şömineler günümüzde evlerde, balkonlarda eskiye dönük ve güzel bir görünüm verme amacı ile bunun yanı sıra balkonda barbekü keyfi amaçlı kullanılır. Genellikle evlerin salonlarında gördüğümüz, önü açık ocak şeklinde tabir edilen şık şömineler, mekan içi olduğu kadar balkonlarda da kullanılmaktadır. Şömine modelleri balkon, kendi içinde bağımsız bir pazarlama alanı olarak karşımıza çıkar. Şömine ile renklendirilen bir balkon,  barbekü kullanımını ve balkon keyfini sevenlere, gayet keyifli bir oturma alanı sunacaktır. Şöminenin işinin ehli ustalar tarafından yapılması hem güvenli kullanım hem de beğenimizi kazanan estetik görünümle bizi memnun edecek, rahat bir kullanım sunacaktır.

Şömine Hangi Maddeler Kullanılarak Yapılır?

Doğal taş, mermer ve granit maddeleri ile üretilen şömineler modern, klasik, rustik modeller içerir. Asansörlü modelleri de mevcuttur. Şömine modelleri balkon için granit, mermer, taş, beton, döküm, demir modelleri kullanılır. Yanarken hangi enerji kullanılmak istendiğine göre odun, doğalgaz, elektrik, etanol kullanımına göre tasarlanır. Şömineler yandığı zaman, dışarı çıkan zehirli gazlar olabilecektir, bu sebeple şöminenin kurulacağı yerde ki baca genişliğinin,  ehil ustalarla mutlaka doğru ayarlanması çok önemlidir. Odunlu şöminelerde kayın, meşe, gürgen gibi sert ağaçlar tercih edilmelidir. Özellikle meşe odunu daha az is çıkararak, uzun süre ateşin korlu kalmasını sağlar. Tercihimiz kapalı hazne şömineler ise camı ısı yalıtımını iyi şekilde sağlayan vitro seramik cam olmalıdır.

Şömine Tasarımı ve Modeller

Şömine kurulumunun balkonda yapılacağı alanın seçiminde en önemli husus çevredeki yanıcı eşyalar ve maddelerden mümkün olduğunca uzak olmalıdır. Bacaların ve şöminenin büyüklüğü birbirine uyumlu olmalıdır, dumanın tamamen dışarıya atılması ve binanın yapısının değerlendirilmesi bu noktada çok önemlidir. Şömine modelleri balkon için şömine modeli hazırlanırken tasarım ön planda olur ise; dış estetiği göze çarpar, dekoratif düşünülen şöminelerde ise alt boşlukta dekoratif süs eşyaları kullanılabilir, üst tarafta barbekü bölümü bulunur, genellikle iki kat olarak yapılır. Bağımsız demir dökme şömineler, kuzineli, balkonun kullanım alanına uygun modeller tercih edilebilir.