Şömine Modelleri Teras - Yanar Şömine

Şömine Modelleri Teras

Şömine Modelleri Teras

Şömine Modelleri Teras

Şehrin keşmekeşinden, günlük koşturmadan, işin stresinden sonra ferahlamak içinrahat ettiğimiz tek yer evimizdir. Evimizin konforu, evde vakit geçirdiğimiz alanlar,  bizim için en önemli detaylardandır. Özellikle açık havada oturup ailemizle, dostlarımızlahem güzel yemekler yiyeceğimiz hem çayımızı kahvemizi yudumlayacağımız bir teras mutluluğumuzu artırır. Özellikle şömine isminin geçmesi hem otantik ortamları hem sıcaklığı hatırlatır. Evimizde bir şömine bulunması daha da keyiflendirir bizi.

Günümüzde şömineler mekân içlerinde kullanıldığı kadar balkon ve teraslarda da kullanılmaktadır. Bu şöminelerin kullanılan malzemeler ve şöminenin boyutu sebebi ile ağır bir yük getireceği düşünülürse,  şöminelerin terasta yapılması planlanırken, bina temelinin sağlamlığı daha bir dikkate alınması gereken husus olmalıdır. Şömine modelleri teras düşünüldüğünde kullanışlı modeller karşımıza çıkacaktır. Terasımızın genişliği, oturma alanı düşünülerek yine işinin ehli bir firmanın da tavsiyeleri ile ne tür şömine kullanacağımıza karar verebiliriz.

Teras Şömine Yapılırken Kullanılan Malzemeler

Teras için yapılan şömineler açık alanda olduğu için dış faktörlerden (yağmur, kar gibi) kolaylıkla etkilenmeyecek, dayanıklı malzemelerden yapılır. Teras şöminelerinde kullanılan ızgaralar, özel üretimolduğu içinbarbekü amaçlı rahatlıkla kullanılır. Şömine yapımında kullanılan malzemeler doğal taş, granit, mermer, demir kullanılır. Terasta kullanılabilecek şömine çeşitleri arasında, şöminenin açık alanda bulunması sebebi ile ahşap çok tercih edilmez. Barbekü amaçlı kullanımı dolayısı ile şöminenin bulunduğu yer, yangına sebep olabilecek eşya ve maddelerden uzak olmalıdır. Şömine modelleri teras modelleri arasında doğalgazlı, odun şömineleri, elektrikli, kuzineli, kapalı hazneli, asmalı, çift taraflışömineler de mevcuttur.

Teras İçin Şömine Modelleri

Klasik, rustik, prizmatik, plazma, asmalı, L tipi, oval, çift taraflı şömineler terasta kullanılan şömine çeşitlerindendir. Özellikle baca bulunan mekanlarda fazla is çıkarmaması sebebi ile odunlu şömine modelleri tercih edilmelidir. Ancak zamanımızda doğalgaz kullanımının yaygınlığı sebebi ile odun şömineleri dışında, ısıtmadan daha çok estetik görünümü ile elektrikli, doğalgazlı, şömine modelleri tercih edilmektedir. Şömine modelleri teras örnekleri arasında kapalı hazneli modellerde bulunur. Şömine günümüzün ev dekorasyonunda hem eskiye dönüş görüntüsünün sıcaklığı hem de şık görüntüsü ile teras için tercih edilen bir detaydır.