Şömine Modelleri ve Fikirleri - Yanar Şömine

Şömine Modelleri ve Fikirleri

Şömine Modelleri ve Fikirleri

İlkel zamanlarda ısınma amacıyla kullanılan şömineler 1600’lü yıllardan itibaren evlerine romantik ve nostaljik bir hava katmak isteyenlerin vazgeçilmez unsuru oldu. Aynı şekilde günümüzde bile şömine denilince akla dağ evleri ve kır evleri gelmektedir. Fakat bu durum şöminen yavaş yavaş şehirlerde kullanılmaya başlamasıyla beraber gerçekliğini yitirmiştir. Sizlerde evlerinize şömine ekleyerek estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız aşağıda sizlere yardımcı olacak fikirleri inceleyebilirsiniz.

Klasik Şömineler

Eski bir tip şömine olan klasik tarz şömineler geniş ve özel boyutlarda bacaya sahip olan evlerde kullanılmaktadır. Bu ürünü kullanabilmeniz için illa bir bacaya sahip olmanıza gerek yoktur. Sonradan baca açma işlemi yapılabilir fakat bunun için duvarların ve çatının dökülmesi gereklidir. Bunun yanı sıra oturma odasında klasik şömineler daha çok kullanılmaktadır. Şöminenin oturma odasında olması odaya girer girmez dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Modern Tasarım Şömineler

Modern tasarıma ait iki tip şömine çeşidi bulunmaktadır. Bunlar U tipi ve L tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. U tipi şömineler geniş salonların ortalarına yerleştirilerek kullanılırken L tipi olanlar köşe uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her iki model şömine de evi tarz bir hale dönüştürmektedir.

Doğalgazlı ve Elektrikli Şömineler

Ülkemizin çoğu bölgesinde ısınma amacıyla doğalgazlı ve elektrikli şömineler tercih edilmektedir. Şömine teknolojilerinin sürekli olarak gelişmesi buna oldukça uyum sağlamıştır. Bir tuş yardımıyla bu tarz bir ürünü kolayca yakabilir veya söndürebilirsiniz. Yine aynı şekilde alevlerin yüksekliğini ve ısı derecesi de ürüne ait olan kumanda vasıtasıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Ayrıca odun ekleme, kül temizleme, baca bakımı gibi gerçekleştirilmesi gereken zorlukların bulunmaması da bu tarz bir ürünün daha çok tercih edilmesini sağlamıştır.

Sıvı Yakıtlı

Sıvı yakıtlı şöminelere biyoetonal da denilmektedir. Bu tarz şöminelerin yanabilmesi için özel sıvılar kullanılmaktadır.  Sıvı yakıtlı olan şömineler elektrikli ve doğalgazlılara oranla daha gerçekçi alevler oluşturmaktadır. Ayrıca bu ürün bacasızdır bunun sebebi sıvının bu işi halledebilecek düzeyde olmasıdır.

Sizlerde yukarıda önermiş olduğum şömine modelleri hakkında görsel açıdan bir fikir edinmek için sitemizde bulunan şömine modellerini inceleyebilirsiniz. Bu, konuya daha da vakıf olmanızı sağlacaktır.