Şömine Nasıl Seçilir? - Yanar Şömine

Şömine Nasıl Seçilir?

Şömine Nasıl Seçilir?

Şömine Nasıl Seçilir?

İstemekte olduğunuz şömineyi mekanınızda herhangi bir yere yaptırmak yanlış olabilir. Çünkü şömine ile ilgili önemli huşular olabilmektedir. Aksi taktirde kurulumu doğru olmasa mekanınıza ısıyı doğru bir şekilde alamasınız. Bunun beraberinde sızıntı olduğu zaman sağlığınız ve güvenliğinizde tehdit altında olmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda şömine temizliği olmadan ve yakıt harcamadan da şömine sahibi olabilirsiniz mesela elektrikli şöminedir. Eski zamanlardan bu yana kullanılan klasik şömineler artık rahat işlerde kullanılır ve rahat olmayabilir. Fakat evlerinde şömine zenginliğini tatmak isteyen kişiler elektrikli ve doğalgazlı şömineyi kullanmaları önerilir. Konforu dışında şöminenizin dekorasyon açısından da etkisi olacaktır.

İlk önce internetten mekanınıza uygun şömine seçimlerine bakmanız gerekmektedir. Aklınıza oluşacak bir görsel ile mekanınıza şömineyi hayal edebilirsiniz. Günümüzde birçok ısınma sistemi bulunduğu için çoğu şömineyi seçmektedir. Eviniz küçük ise küçük boyutlarda bir şömine tercih ederseniz sizler için daha iyi olur. Nedeni ise mekan küçük olduğu için ve eşyaların konulacağından dolayı şömineden çıkan ısı sizlere karşı boğucu bir hava olacaktır. Normal bir mekanda istediğiniz gibi şömine seçimi yapabilirsiniz. Tabikisi de bununda şartları bulunmaktadır. Eğer ki mekanınızda bütün her yer doluysa köşe şöminelerini de seçebilirsiniz. Tek köşeden çıkan ısı bütün odayı ısıtacaktır. 

Şömine Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Şömine almaya karar verdiyseniz ilk olarak mekanınızın dekorasyonunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
  • Eğer ki şömine koymak istediğiniz yerde baca yoksa dert etmeyiniz. Bacasız şömineler bulunmaktadır bu bacasız şömineleri mekanınızda kullanabilirsiniz.
  • Herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız bir iç mimar ile görüşebilirsiniz. Bacanızın yeri ısı dağılımı gibi konuları rahatlıkla konuşabilirsiniz.
  • Şömine alırken kapalı veya açık bir şömine alacağınıza karar vermelisiniz. Kapalı şömineler hava kirliliği ve odun tüketimini azaltmaktadır. Açık sisteme göre daha avantajlıdır.
  • Oldu da açık şömineyi tercih ettiniz kıvılcım sıçramalarını önlemek için önüne cam gibi bir şey taktırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde evde küçük çocuk veya evcil hayvanınız varsa şömineden çıkan kıvılcımlar zarar verebilir.