Şömine Nasıl Yakılır, Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yanar Şömine

Şömine Nasıl Yakılır, Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Şömine Nasıl Yakılır, Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Şömine Nasıl Yakılır, Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Evlerinde bir şöminesi olanlar için rehber niteliğinde olacak şömine nasıl yakılır? Şömine yakarken dikkat edilmesi gerekenler? Başlıklı yazımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Şömine Nasıl Yakılır?

Şömineyi yakmadan önce haznede bulunan külleri temizlemiş olmanız gereklidir. Bu temizliği yaptıktan sonra yakma işlemine geçebiliriz.

Şömineyi yakabilmeniz için bir oduna ve tahta parçalarına ihtiyacınız olacaktır. Odunu şöminenin ortasına yerleştirdikten sonra tahta parçalarını tıpkı bir çadır şeklinde odunun yanına dizmeniz gereklidir. Tahta parçalarının arasına da bir iki adet çıra yerleştirebilirsiniz. Bu tahtaların daha hızlı yanmasını sağlayacaktır. Daha sonra bir çırayı alıp yakmanız gereklidir. Bu işlemi yaparken çıra dumanın evinize dağılmasını istemiyorsanız bacanın yanında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Tutuşturmuş olduğunuz çırayı sonrasında tahtaların arasına yerleştiriniz. Burada kalın odunun iyice tutuşmasını beklemelisiniz.

Yanan tahtaların üzerine sonrasında 2 3 odun parçası yerleştiriniz. Bu odunların kolaylıkla yanabilmesi için ince kesilmiş olması gereklidir. Aksi taktirde tahta parçaları tutuşmayacaktır. Bu işlemi de yaptıktan sonra yaklaşık olarak bir yarım saat kadar beklemeniz gereklidir. Burada ilk koyduğunuz odun kor hale gelecektir. En sonunda ise şömineniz yanan bir hale gelecektir. Ayrıca bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Bu hususlara uyarak bu işlemi gerçekleştirmeniz kaza yaşanması riskini en aza indirgeyecektir.

Şömine Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şöminenin bacası açık bir vaziyette hazır bir şekilde olması gereklidir.
  • Yakılacak olan odun, çıra, şömine maşası gibi malzemeler hazır olmalıdır.
  • Kimyasal tutuşturuculardan yana seçim yapılmamalıdır.
  • Şömine içerisinde meşe veya pres şömine odunu dışında bir malzememe asla yakılmalıdır.
  • Şöminenin yanında veya yakınında alev alıcı bir malzeme olmamalıdır.
  • Sadece kuru meşe odunu yakılmalıdır. Diğer türdeki odun parçaları etrafa kıvılcım saçabilir.
  • Şömine yanar bir vaziyetteyken kapak açık halde olamamalıdır.