Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine Nasıl Yapılır?

Karşısında oturmaktan en çok keyif aldığımız ateşin belki de en yakışıklı halidir şömineler. Günümüzde daha çok yazlık evlerde ve bireysel konutlarda karşımıza çıkıyor. Tabi kafe ve restoranlarda da karşılaşabiliyoruz. Eski çağlarda da kullanılan şömineler günümüzde yemek pişirme ve ısınmadan çok dekor amaçlı kullanılmaktadır. Peki, şömineler nasıl yapılır, gelin bu sorunun cevabını hepimiz öğrenelim.

  • Öncelikle şöminemizin yakıtını belirlememiz gerekir bu konuda şömineler üç farklı yakıt ile yanabilir. Bunlar; elektrik, doğal gaz ve odun. Bu yakıtların da kendine göre ihtiyaçları vardır. Mesela odunlu şömineler kesinlikle baca ile beraber yapılmalıdır. Bu tip şöminelere klasik tip şömine de denir. Elektrikli şömine yapacaksak eğer gerekli önlemleri almamız gerekir. Mesela sadece sanal olması halinde elektrikli şöminelerin yapımı oldukça kolaydır. Fakat doğal gazlı şömineler de bacaya ihtiyaç duyarlar.

Bu yazımız da sizlere klasik tipli şömine olan tuğladan nasıl şömine yapılır onu anlatmaya çalışacağız.

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Öncelikle tuğladan şömine yapmak istiyorsak bu demek oluyor ki klasik tipli şömine yapacağız. Yani bizim baca da yapmamız gerekiyor. Şimdi yine maddeler halinde şömine yapımına devam edelim;

  • Evet klasik tipli şömine yapmaya karar verdik. Öncelikle baca yapımından başlıyoruz. Bacamızı şöminenin boyutuna uygun oranlar da yapmamız gerekiyor. Baca yaparken kullanacağımız ürün beton ya da ateş tuğlasıdır. Ateş tuğlası adından da anlayacağınız üzere ateşe dayanıklı bir yapı malzemesidir. Bacamızı evimizin dışına dik bir şekilde yapmamız gereklidir.
  • Bacamızı yaptığımıza göre şöminemizin iç kısmına başlayabiliriz bu kısımda pik döküm de kullanılabilir ama bu yazımız da ateş tuğlasından devam ediyoruz ateş tuğlalarını bacamızın tam alt kısmına dikdörtgen biçimde boşluk bırakarak yerleştiriyoruz. Tuğlaların dış kısmını ateşe dayanıklı malzemeler ile kaplayabiliriz. Şöminemizin iç kısmını da yaptığımıza göre gelelim dış kısmına yani biraz süslemeye.
  • Şöminemizin dış kısmını boş bırakabiliriz fakat görüntü açısından bu pek hoş görünmeyecektir. Bu sebeple yine ateş tuğlalarından bir şekil oluşturup şöminemizin evimize bakan kısmına çevreleyerek son dokunuşu da bitirmiş oluyoruz.

Artık tuğladan yapmış olduğumuz şöminemizi kullanmaya başlayabiliriz.