Şömine Nasıl Yapılır? - Yanar Şömine

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine nedir? Şömine, modern yapılarda, çoğunlukla evlerin salonlarında yapılan, içinde odunla ateş yakılan, önü açık ocak türüdür. Evlerin zengin dekorasyon ürünü olan tuğla şömineler yapılırken biraz zahmet çıkarıyor. Ayrıca yapımı biten şöminenin ısıtma özelliği ortama çok hoş bir ambiyans oluşturuyor.

Daha fazla detay için www.yanarsomine.com.tr/blog-detay/somine-yaptirirken-nelere-dikkat-etmeniz-gerekir/39 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Türkiye’de tuğladan şömine yapımı hakkında hiçbir bilgilendirme yazısı bulunmamaktadır. Bulunabilen kaynaklardan yola çıkarak anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kullanacağınız malzemeleri çok dikkatli seçmelisiniz. Bütün malzemeler kaliteli ve ısıya dayanıklı olmak zorundadır. Çünkü yapılan yanlış bir uygulama ateşin yakılmasını engelleyebilir veya size zarar verebilir. İlk önce tuğlalardan başlayalım. Tuğlalar gövdeli ve kırmızı ise iyi bir iş görecektir. Tuğlalar eğer, yüzeyi defosuz, doygun renkli ve kırık değil ise işe yarayacaklardır. Eğer tuğla dizininde kayma veya kırık bir tuğla araya yerleştirilmişse hava kaçıracaktır. Bu nedenle ortamın sıcaklığını planlanan düzeyde arttırmayacaktır.

Tuğlaların dışında gereken malzemeler şu şekildedir; çimento, ahşap tahtalar, çatı, keçe, ızgara koruyucu kalkan, damper, kum tanecikleri, kil ve ezilmiş taş parçacıkları. Şömine yapımını üç aşamada ele almak gerek. Birinci adım, temelin doldurulması; ikinci adım, temel yapının döşenmesi; üçüncü adım ise baca montajıdır.

İlk aşamada şöminenin temeli 60 cm derinliğe kadar kazılır. Kazılan yerin içini kum tanecikleri ve ezilen taş parçacıkları ile doldurun. Çimentoyu hazırlayın. Ancak öncesinde derinliğin etrafındaki kalıbı yapın ve yerleştirin. Elde edilen çimento karışımını derinliğin içine dökün. Üzerini bir streçle iyice kapatın ve bir hafta kadar beklemede bırakın.

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR?

İkinci aşama olarak ise duvar döşemelerini yapacaksınız. Temel olarak iki adet çatı temeli yerleştirmelisiniz. Bu sayede sıvı girişini önleyebilirsiniz. Sonrasında nasıl bir çizim planı yaptıysanız ona göre tuğlaları yerleştirmeye başlayın. Ancak önemli bir husus var. Tuğlaların her birini dizmeden bir dakika önce suda bekletmeniz gerekiyor.  Eklemeleri sıra sıra devam ettirmeniz gerekiyor.

Üçüncü ve son aşama ise baca montajıdır.  Baca montajının son derece güvenli olması gerekiyor. Çünkü bacadan çıkamayan karbon monoksit gazı salona yayılır ve bu durum sağlığa zarar kılacaktır. Bu nedenle iyi borulu bacalar kullanmalısınız. Daha etkili bir amaç için nemlendirilmiş keçe de kullanılmalıdır.

El Yapımı Şömineler

İnternet sitelerinden baktığınız standart şömineler sizin evinize uymayabilir. Bu nedenle şömineyi özel olarak yaptırmak isteyebilirsiniz. Beğendiğiniz şömine türünü şömineciye bildirerek ölçü verebilir ve istemediğiniz bölümlerini sizin istekleriniz doğrultusunda değişim isteyebilirsiniz. Bu durumda özel ölçü ve tasarımda olan şömine tek üretim ile el yapımı oluyor. Daha kişisel bir tasarım olan el yapımı şömineler, size özel sıcaklığın zevkine erdirecektir.

Balkona Şömine Nasıl Yapılır?

Normal şömine yapımından pek bir farkı olmayan balkon şöminelerine, görüntü olarak daha çok üstüne düşüyorlar. Yine şömine yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara aynı şekilde dikkat edilir. Yakılacak olan yakıtın yanmasını sağlamak, bacanın dumanı ve yanmanın etkisi ile ortaya çıkan zehirli gazları dışarı atmasını sağlamak, ortama alabildiğince ısı yayabilmek ve çevredeki yanıcı maddelerden uzak bir yere inşa etmek. Bu bilgiler ışığında balkonda veya bahçede şömineyi nereye yapmak istediğinizi belirleyin. Belirlenen konumda balkonda yapılan şöminenin boyutu, evin mimari oluşumuna uygun olacak şekilde olmalıdır.

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR?

Yapılan balkon şöminesi aynı zamanda barbekü görevi de üstlenmektedir. Ateşin üzerine ızgara yerleştirilerek barbekü yapısını kazandırabilirsiniz. Evinize gelen misafirler görünüşü harika olan ve üstelik barbekü görevini üstlenen şöminenize hayran kalacaktır.

Şömine Camı Temizliği Nasıl Olmalı?

Uzun süre yaktığınız şöminenizin, odunların küle çevrilmesi, duman ve is sebebi ile cam kapağı epey kirlenecektir. Öncelikle temizlenecek olan şöminenin soğumuş olması gerekiyor. Püskürtülebilen şişelere su ve seyreltilmiş amonyak koyun. Yanınıza bir bez veya birkaç tane kâğıt havlu alın. Karışımı kirli cama sıkın. Sıktığınız camı güzelce temizleyin. Eğer gitmeyen izler camınızda hala mevcut ise, kâğıt havluyu karışıma bulayın ve sonrasında cama yapıştırın. Bu sayede camınızdaki kir ve is çözülecektir. Sonrasında kurulayarak temizleyebilirsiniz.  Dikkat etmeniz gereken bir nokta da şudur; başka türde bir temizleme aracı kullanırken camınızın çizilmemesine özen gösterin. Aksi takdirde hasar ortaya çıkabilir. 

Eğer ben evde uğraşıp yapmak istemiyorum temizleyiciyi diyorsanız, marketlerde bulabileceğiniz şömine temizleme suları bulunmaktadır. O su ile yine aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

Şömine Yakmak

Öncelikle şömine yakmak için bacası açık ve hazır bir şöminenin olması gerekir. Hazır durumda olan şömineyi yakmak için kuru meşe odunu gereklidir. Eğer şömine önceden yakılmış ve içinde küller kalmış ise onlar temizlenmelidir. Dışarıda satılan şömineler için preslenmiş meşe odunu da bulunmaktadır. Şöminenize uygun bir meşe odunu parçası yerleştirin ve etrafına dikey olacak şekilde tahta parçalarını dizin. Sık dizilen tahta parçalarının arasına çıra yerleştirirseniz yanma işlemi daha hızlı olacaktır. En son bırakılacak olan çıranın bir ucunu ateşe verin ve yerleştirin. Tam karşı tarafından başka bir çıraya da aynı işlemi uygularsanız daha hızlı bir şekilde şömineniz yanacaktır. Artık şöminenizin başında istediğiniz gibi vakit geçirip, ısınabilirsiniz.

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR?

Eğer evinizde küçük çocuk var ise kesinlikle şöminenin çevresinden uzak tutmalı, kapağı varsa kapatılmalı, baca açık durumda olmalıdır. Ayrıca düşüp etrafı ateşe verebilecek odun da olmamalı, odunlar iyi yerleştirilmelidir.