Şömine Ne İşe Yarar? - Yanar Şömine

Şömine Ne İşe Yarar?

Şömine Ne İşe Yarar?

Şömine Ne İşe Yarar?

Şömine Bulunduğunuz mekanları ısıtmak ve üstünde yemek pişirmek amacıyla kullanılan bir mimari yapıdır. Şömineler insanların yaşamından ateşin bulunmasından bu yana var sayılan şömine bu dönemlerde yerlere çukur kazılarak yakılmakta olan ateşin dumanı tavandan delikler açılması ile birlikte çıkmaktadır. Şöminede yakılan ateşten çıkan dumanın düzgün ve sağlıklı bir şekilde dışarıya atılması gerekmektedir.

Elektrikli Şömine

Şömineler tamamen ısınma amaçlı kullanılmasına rağmen günümüzde farklı modeller ile karşımıza çıkmaktadır. Kap karanlık bir odada elektrikli şöminenizden çıkan alev desenleri ile birlikte televizyon izlemek neredeyse herkesin hayali olmaktadır. Elektrikli şöminelerin kullanımı kolay ve pratiktir. Elektrikli şömine neredeyse bütün mekanlara rahatlıkla kurulumu sağlanmakta ve uzaktan kumandasıyla birlikle kullanılabilirlik sağlamaktadır.

Doğalgazlı Şömine

Doğalgazlı şömine çalışma bakımından elektrikli şöminelere benzemektedir. Fakat doğalgazlı şöminelerin kurulumunda doğalgaz hattının tamamen yapılmış olması gerekmektedir. Eğer ki doğalgazınızla şöminenizi birbirine bağlayamıyorsanız LPG ile şöminenizi ateşleyebilirsiniz. Doğalgazlı şömineler diğer şöminelere göre daha tasarruflu olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Klasik şöminelerden çok konforludur çünkü kül temizliği ve şömineden çıkan kıvılcım küçük çocuğunuza veya evcil hayvanınıza zarar vermemektedir.

Klasik Şömine

Klasik şömine çok uzun yıllardan bu yana hayatımızda olan şömine çeşididir.  Genel amacı ısınma ile kalmayıp modern çağa geçmekle birlikte klasik şömineler de yeni özellikler kazanmaktadır. Şömine seçimleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Neredeyse herkes şöminelerini mobilya, halı, perdelerine uyumlu olmasını istemektedir. Klasik şömineler yüzyıllarca mekanları ısıtmak için kullanılır. Fakat görüntüsü ise insanların içini ısıtmaktadır. Şöminenin içerisine ateş yakmak ne kadar keyifliyse içerisinde herhangi bir şeyler pişirmek de oldukça keyiflidir. Ama en güzeli klasik bir kış ayında klasik şöminenin karşısında kahvenizi yudumluyor olmanız olabilir.