Şömine Nedir » Şömine Modelleri - Yanar Şömine

Şömine Nedir?

Şömine Nedir?

Şömine Nedir?

Şömine insanoğlunun ısınma, yemek yapma, yeri geldiği zaman sohbetlerin donduğu bir konum oldu. Ev sahiplerin genellikle evin daha güzel görünmesi için yaptırırlar. 1678 yılında İngiltere Kralı II. Charles`ın yeğeni Prens Rupert’ın şöminelerde hava akımı ve bugünkü baca sistemini geliştirmesi ile şöminenin tarihinde iki büyük devrim gerçeklemiş oldu. Şömine kültürünü başladı yer Fransa’dır.

Keyif Aldığımız Köşe

Yüz yıllardır hayatımız da bulunan şömine kimi zaman fiziksel olarak ısıtır kim zaman ise görüntüsü ile bizlerin içimizi ısıttır. Şömine ateş yakmak keyifli olduğu kadar da için de bir şeylerin pişirmekte çok keyifli ve ayrı yeri vardır. Mesela Türkiye denince akla ilk Türk kahvesi geliyorsa ateş denince de akla gelen ilk şey de tabi ki de şöminedir.

En güzeli de ailenizle ya da sevgilinizle bir kış gecesi yakılan şömine ve eliniz de kahve bardaklarıyla şömineni karşısına da oturmak hem romantik hem de çok güzel bir şeydir içiniz de ki duygular kabarmaya başlayacaktır.

Şömine-Soba

Kuzine sobalar genellikle büyük aileler için tasarlanmış. Modern olduğu için günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Şık ve estetik görünüme sahip olman bu şömine evinin daha güzel ve şık görünmesi için tercih ederler.

Modern Şömineler

Şömine seçimi kişiden kişiye değişir yani zevk farkına bağlı. Ama herkesin kabul ettiği uyum herkesin kabulü yani mobilya, halı, zemin, duvar ve pencere ile uyumu çok önemlidir. Dekoratif şömineler de bu modern şömineler kategorisinde yerini korumaktadır.

Şömine Modelleri

Odunlu Şömine

Adı üzerine odun ile yakılan bu şömine en doğal şöminedir. Her şeyin zevki bu şömine de alabilirsiniz diğerleri gibi hazır olmadığı için zahmet verip yapmanız gerekir işte işin de en keyifli noktası burada başlıyor.

Elektrikli Şömine

Bu şömine adı üzerine elektrik ile çalışıyor şöminenin altında bir sistemle çalışır çalıştırdığınız gibi yanar kapattığınız zaman ise anında kapanır çok zevk alamazsınız ama görünüş açısında gayet hoş ve güzeldir.

Doğalgazlı Şömine

Adı üstünde evinizde ki doğal gazla çalışan bir şöminedir. Ayrı eten de LPG ile de çalışabilir. Uzaktan kumanda ile ilgili açılıp kapana bilir ateşi yükseltip indirmek için uzaktan kumda ile yapılabilmektedir.

Etanollü Şömineler

Bu şömine de ise bacasız ve tam anlamıyla dekor isteyenler için var olan bir şömine yer şömine gibidir ısıtmaya yarar. Evinizi dekor ederken şömine istiyorsanız bu şömineler tam size uygundur.